01
Jul
14

No Game No Life – Muhteşem NEET karakterler listesinde iki kişilik yer açın!

no game no lifeNo game No life’ ı güzel güzel övmek istiyorum ama önce bu animeyle ilgili tek olumsuz nokta olan fan service meselesini aradan çıkarıp rahatlayalım. Evet bol miktarda, gereksiz ve bu kalitede bir anime için bayağı kalan fan service sahneleri içeriyor. Güzel yapıldığı sürece fan service’e karşı olmadığımı biliyorsunuzdur. Oyun kültürü ile ilgili olan, iki hikikomori karakter içeren ve ağır otaku bir kitle tarafından izleneceği beklenen bir animede hiç fan service ve moe olmasa ayıp olurdu zaten. Ama bu animede bazı sahneler cidden gereksizdi. En azından 11 yaşında bir kız olan Shiro bu sahnelerden nasibini almasaydı ve biraz daha saygı görseydi, ya da hiç de aptal bir karakter olmadığını defalarca kanıtlayan zavallı Steph’i biraz rahat bıraksaydılar iyi olabilirdi. Tamam, şimdi bu fan service konusunu kapatıp bir kenara koyalım ve güzelim animeye gölge düşürmesine izin vermeyelim.

No-Game-No-Life-Sora-Shiro18 yaşındaki Sora ve 11 yaşındaki Shiro günlerini karanlık bir odada bilgisayar oyunu oynayarak geçiren bir abi ve kız kardeştir. Oyunlarda isim yerini boş bırakarak hesap açarlar ve asla, asla yenilmezler. Oyuncu bir tanrı bu iki oyun dahisini sadece oyunlarla yönetilen, tüm anlaşmazlıkların oyunlarla çözülmek zorunda olduğu bir dünyaya getirir. Gerçek dünyada işsiz güçsüz, ciddi sosyal sorunlara sahip, özetle kayıp vaka olan bu ikili oyunlar üzerinde dönen bu dünyada her şeyi elde edebilecek güçtedir. Oyun derken geniş bir oyun tanımından bahsediyoruz: yazı-tura, taş-kağıt-makas, satranç, bilgisayar oyunları… her şey. Bu animenin en etkileyici yanlarından biri en basit oyunlardan bile karmaşık stratejiler ve heyecanlı olaylar çıkarabilmesi. İnanın, alt tarafı taş-kağıt-makas oynadıkları sahnede bile oyunun kurallarını ve dallandırdıkları olasılık ve stratejileri anladığımdan emin olmak için videoyu durdurmam gerekti. Zaman zaman bir şeyleri kaçırıyor muyum? durdursam mı? hissi uyandırsa da tam sevdiğim gibi hızlı ilerleyen bir anime, espriler de diyaloglar da hızlı. Dikkatinizi ekrandan ayırmak gibi bir lüksünüz pek yok, yemek yerken izlemeye uygun olmayan animelerden.wryy

Tanrı Tet’in Sora ve Shiro’yu attığı yeni dünyanın çok daha basit olacağını sanmıştım ilk başta: tek ırktan oluşan tek bir ülke. Ama hayır, 16 farklı ırka ait 16 ülkeden söz ediliyor. Yazar elini korkak alıştırmamış anlayacağınız. Farklı ırkların güçlü bir altıncı his ya da sihir kullanabilmek gibi farklı özellikleri var, yani oyunları iyice karmaşıklaştıracak bir sürü etmen. Ülkeler arası her türlü mücadele savaşla değil oyunla gerçekleştirilmek zorunda. Kazanmak için sihir kullanmak hile sayılıyor ve hile yaptığınız kanıtlanırsa oyunu kaybedersiniz ama adam öldürmeyi kati bir şekilde ortadan kaldıran tanrısal kurallar gibi hileyi kesin olarak yasaklayan bir kural yok. Yakalanmadığınız sürece hile ve sihir serbest. Hal böyle olunca hiçbir özelliği olmayan İnsan ırkı en zayıf ırk oluyor. Fakat iki oyun dahisinin aralarına katılması işleri değiştirebilir. Sora ve Shiro’nun asıl amacı tüm dünyayı fethedip sonunda kendilerini getiren tanrıya meydan okumak.

tumblr_n7qs7wgRLl1sdhuzuo1_250

sora’nın göz altı morlukları çok seksi

Bu animede ilk bakışta dikkati çeken en önemli şey tabii ki de renkler. Klasik anime paletinden çok daha canlı ve mor pembe ağırlıklı renkler kullanılmış. Biraz Summer Wars’taki sanal dünyayı anımsatıyor. Alışıldık anime renklendirilmesi de güzeldir ama bu animeye hakim olan tonlar tam da en sevdiklerim. Benim için görsel açıdan son derece tatmin edici bir animeydi. Jibril’in tasarımı çok hoş. Aslında Jibril’in her şeyi çok hoş: bilgiye tapan bir melek. Şu gözlerden yayılan duman gibi, ışık dalgası gibi şey de çok güzel. Neden daha önce başka bir animede kullanıldığını görmedim ki? Muhteşem bir fikir. Bir de bu anime zaman zaman gerçekten aşırı komik olabiliyor. Steph’in kafasını duvarlara vurduğu bölüm harikaydı. Güzel espriler ve güzel oyun ve manga göndermeleri var. Özellikle Jojo’yu pek bir seviyorlar sanırım.

Başından beri No Game No Life’ı en az 24 bölümlük bir anime olacak diye düşünmüştüm, öyle bir havası var çünkü, hani şöyle para basacak, popüler olacak, sezonun ağır toplarından olacak gibi. Ama sadece 12 bölümdü ve bitti çünkü Light Novel uyarlaması ve henüz yeterince kitap çıkmamış. Fan service, moe kızlar ve parlak renkler sizi itmesin, mutlaka izleyin.

Advertisements

5 Responses to “No Game No Life – Muhteşem NEET karakterler listesinde iki kişilik yer açın!”


 1. 1 CloudT
  July 2, 2014 at 12:32 am

  Seriyi zevkle takip edenlerden biri olarak, shitori oyunu da çok güzel işlenmişti. Oyunu oynayış şekilleri ve finaliyle, Jibril karakterini yenmekten öte mest etmeleri, sadece Jibril’i değil beni de mest etmelerini sağladı.

  Oldukça keyifli geçen bölümlere sahip ve göze ciddi şekilde batacak tek negatif unsur fan service’dir.

  Bunun dışında, mutlaka izlenilmesi gerekiyor.

  Neyse, yazmaktan çok okumayı seven biri olarak, daha fazla konuşarak haddimi aşmayayım.

  Blog için teşekkürler.

  • July 2, 2014 at 12:47 am

   evet en enteresan ve en epik oyun oydu. ben asıl go oynadıklarını görmek isterim, ama yazar yeteneğini konuştursun onu da ilginç bir hale soksun bir de hikaru no go göndermeleri yapsınlar, tadından yenmez.

   • 3 CloudT
    July 2, 2014 at 11:23 pm

    Şunun şurasında bir iki ırk ile mücadele içerisine girdiler. Karşılaşacağı ırklar ve oynanacak oyunları düşündükçe go oyununun yer edinmesi akla yatkın duruyor.

    Fakat asıl görmek istediğim oyunlardan bir tanesi Mahjong’dur. Yani kardeşiyle birlikte oynayabilecekleri ve Akagi’den sonra gerçekten iyi bir etki bırakabileceklerini düşündüğüm bir oyun olduğundan, umarım karşımıza çıkar. Tabi önce 2. sezon…

 2. July 24, 2014 at 12:35 pm

  Bu animenin en başarılı bulduğum yanlarından biri komedi sahneleriydi galiba. O kadar dozunda ve o kadar tutarlıydı ki. Aynı esprinin gereksiz yere uzatılışı falan yoktu defalarca.

 3. 5 Khalis
  March 29, 2015 at 1:49 am

  2.sezon nezaman gelıyor bılen varmı


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: