17
May
13

Tadımlık Gundam: The 08th MS Team

Universal Century Gundam evrenine dalmanın insanların gözünü korkutmasını anlayabiliyorum. Ortasından girseniz başını bilmiyorsunuz, başından başlasanız çok eski çizimli uzun bir anime izlemenin gerekecek (bence bunun kötü bir tarafı yok ama neyse), özet filmlerini izleseniz… o da aynı tadı vermiyor. Buldum! Siz en iyisi başından ya da sonundan değil, kıyısından girin bu evrene.

n_blu-ray_memorial_fig2The 08th MS Team, ilk Mobile Suit Gundam animesinde anlatılan “Bir Yıl Savaşı” sırasında geçiyor. Ana hikayeyle alakası olmayan, ana serideki karakterleri içermeyen bir yan hikaye. Çok uzaklarda bir yerlerde, muhtemelen uzayın derinliklerinde Char ve Amuro epik mecha savaşları verirken, Char Zabi ailesini sakin sakin temizlerken, hikayenin merkezinden uzakta, Dünya’nın tozu toprağı içerisinde ölüp duran askerciklere bir mercek tutmuşlar gibi. Savaş neden çıktı bilmiyorsunuz, savaşın gidişatını bilmiyorsunuz, sonucunu bilmiyorsunuz. 08th MS Team’i izlemek için UC Gundam evrenine dair hiçbir şey bilmeniz gerekmiyor. Savaşın kıyısından küçük bir hikaye sunuyorlar size: sıradan askerlerin günlük hayatı ve iki düşman askerinin birbirine aşık olması.

Benim Gundam’da asıl sevdiğim şeyler uzay ve koloni savaşları, son derece abartısız ve gerçekçi bulduğum siyasi vaziyet, düşük yerçekimli ortam ve tabii bir de Char’dır. 08th MS Team’de bunlar yok ve yokluklarını hissettiğimi söyleyemem çünkü çok güzel bir anime. Bir kere tipik 90lar tarzı çizimlere sahip ve remastered haliyle günümüzdeki animelerden çok daha güzel göründüğünü düşünüyorum. Zaten yeni anime çizimlerindeki yavanlık bende kusma isteği uyandıracak raddeye gelmiş durumda. UC Gundam’ın ana serilerindeki gibi önemli bir hikayesi yok ama böylesi çok daha güzel, çoğu bölümde kendi kendilerine takılıyorlar gibi ama her bir bölüm o kadar güzel yazılmış ki…

Öncelikle ilk bölüme bayıldığımı söylemeliyim. Shiro’nun mobile suit bulamayıp aslında bir tamir aleti olan Ball’u kullanması çok şirindi. İki düşman askerinin uzayda kaybolması, oksijen sıkıntısı çekmesi, kurtulmak için işbirliği yapmak zorunda kalması çok güzel bir hikayeydi. Gundam evreninin favori fizik kuralı: Minovski partikülleri nedeniyle radarların çalışamamasının ne kadar hikaye doğurmaya müsait bir ayrıntı olduğunu bir kez daha anlamış oldum.08th01

Animedeki güzel ayrıntılardan biri Shiro’nun Dünya’daki ilk savaşında tökezleyip Gundamla yere kapaklanması ve yer çekiminin farkını anlamasıydı. Zaten bu animenin güzelliklerinden biri daha çok uzayda özgürce uçarken gördüğümüz mobile suitlerin ormanda çamur ve çizik içinde kalmaları, yerlerde yuvarlanmaları. Tamam diğer serilerde de dünyaya iniyorlar ama hiç bu kadar içler acısı halde görmemiştim. Başka bir güzellik de karın kışın ortasında Shiro ve Aina’nın parçalanmış Gundam’ın ışın kılıcını çalıştırıp, buzu eriterek buharlı sıcak göl yapmalarıydı. Benim için mechaların en güzel alternatif kullanımları listesinde 1. sıraya oturdu ve ZZ Gundam’daki spektaküler şehir heykeli mechaları 2. sıraya indirdi.

Bu animenin benim için en şaşırtıcı yanı acımasızlığı oldu. Sonuçta son derece mütevazi bir hikayesi var, çoğu kısım da neşeli geçiyor ve bu bir çigifilm. Bu yüzden bazı şeyleri beklemiyordum. Yani bazı yerlerde bazı kişilerin ölmeyeceğini ve bazı kişilerin öldüremeyeceğini bilirsiniz, çünkü ağır olur. İşte 8. bölüm ağır oldu.

tumblr_m8rl8vTaGC1qag89mo1_500Ve 12. bölüm… Gerçekten çok güzeldi. İzlediğim en hoş, en ilginç anime bölümlerinden biri olabilir. Spoiler olmaması için fazla yorum yapamıyorum ama sadece son sahne olmasaydı ve her şey Zeon’un çocuk askerlerinde öğrendiklerimizle kalsaydı çok daha zarif bir final olurdu diye düşünüyorum.

Mecha sevmeyen insanlara bile bu animeyi şiddetle öneririm çünkü mecha savaşlarından çok insan ilişkilerine odaklanıyor gibi. Yani olay “muhteşem bir alet yaptık ve içine de muhteşem bir çocuk pilot yerleştirdik, bakın ne muhteşem savaşıyor” değil. Karizmatik mecha savaşı sahneleri yok muydu? Kesinlikle vardı hatta mecha severlerin salyalarını akıtacak şeyler vardı ama mecha savaşından çok daha fazlası da vardı.

Advertisements

0 Responses to “Tadımlık Gundam: The 08th MS Team”  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

  • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: