11
Oct
12

Mobile Suit Gundam Unicorn

Ne zamandır UC Gundam animeleriyle ilgili yazı yazmak istiyorum ama bir türlü nereden başlayacağımı bilemedim. Hiç başlamamaktansa tersten başlamak daha iyidir dedim ve son Universal Century animesi Mobile Suit Gundam Unicorndan bahsetmeye karar verdim.

Unicorn’u izlemeye başladığımda bunun hala daha devam etmekte olan bir OVA serisi olduğunu biliyordum, bazı OVAların çok uzun aralıklarla gelmeleri nedeniyle insanı süründürme potansiyelleri olduğunu da çok iyi biliyordum, Unicorn’a bayılacağımı da biliyordum, anlayacağınız kendim kaşındım. Çıkmış olan son OVA’yı izledikten sonra bir sonraki için 2013 baharına kadar beklemem gerektiğini öğrendiğimde karın boşluğuma çok sert bir Char tekmesi yemiş gibi oldum. Bu yazıyı da sırf sadistliğimden yazıyorum, siz de bu belaya bulaşın, hep birlikte ağlayarak yeni Unicorn bölümleri için gün sayalım.

Öncelikle Unicorn’un Gundama başlamak için yanlış bir nokta olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim. Bence Unicorn’un tam anlamıyla tadına varabilmek için en azından önce 1979 yapımı Mobile Suit Gundam’ı, ardından Zeta Gundam’ı ve Char’s Counterattack filmini (ya da en azından bunların bir kısmını) izlemelisiniz. Çünkü bence Unicorn’un en keyifli yönü eski serilerle olan bağlantılar, eski karakterlerin yeni hallerini görmek ve çok yakından tanıdığımız eski mechalara antika muamelesi yapılması. İlk bölümdeki savaş müzesinde Char’ın ilk serideki üniformasının ve eski Zaku parçalarının sergilendiğini görmek kendi uzun ve ayrıntılı siyasi tarihini oluşturmuş olan Gundam evrenine duyguğum saygıyı arttırdı.

Mobile Suit Gundam Unicorn, Char’s Counterattack’in sonunda Amuro ve Char’ın kaybolmasının 3 yıl sonrasında geçiyor. Daha doğru ifade etmek gerekirse, onlar aslında Char’s Counterattack’in sonunda kayıplara karışmışlar, filmden böyle bir anlam çıkmıyordu ama Unicorn’dan bunu öğreniyoruz. Küçüklüğünü bildiğimiz Mineva Zabi şimdi geç kız olmuş, sağlam bir karakter geliştirmiş olsa da hala spacenoidlerin kukla prensesi olmaktan ileri gidemiyor gibi. Bir de spacenoidlerin Full Frontal adında “yeni” bir lideri var ki bu kişinin Char Aznable’ın ta kendisi olduğu her halinden belli. Diğer insanlar da Zeta Gundam’da olduğu gibi Char’ın kimliğini bilip de bilmezden gelme, zaman zaman da bu çok belli olan gerçeği Full Frontal’ın ağzından duymaya çalışma yoluna gidiyorlar. Unicorn’da hikaye herkesin ele geçirmeye çalıştığı ama ne olduğu tam bilinmeyen Laplace Kutusu etrafından dönüyor. Kutuya giden anahtarlardan biri olan Unicorn Gundam yine güya başkarater olan ama Char’ın gölgesinde kalan genç bir çocuk tarafından kullanılıyor.

Aslında Full Frontal’ın Char olduğı kesin olarak söylenmedi. Full Frontal hala daha beni ne olarak görmek istiyorsanız oyum, ben aslında bir sembolüm gibi konuşmalarla lafı dolandırıyor. Char olduğu bu kadar barizken böyle ayak oyunları yapıyor olmaları beni biraz huylandırıyor, sonunda o aslında Char değildi diyecekler diye ödüm kopuyor. Ama alnındaki yara izine kadar basbayağı Char işte. Full Frontal’ın tipine gelirsek, sanırım ilk serideki maskeli gizemli Char ile Counterattack’teki gösterişli üniformalı komutan Char’ın bir karışımı elde edilmek istenmiş, Zeta günlerini hiç anımsatmıyor. Maskenin geri dönüşü harika olmuş yalnız o kabarık dalgalı saçlara alışmam biraz zaman aldı. Aslında Char’ın saçı hiçbir zaman tam düz değildi o yüzden mantıklı. İsim konusunda da askeri bir terim kullanmak istemişler de başka anlamlarını düşünmemişler mi yoksa fangirllere göz mü kırpmışlar emin değilim.

Bence Unicorn’un en güzel sahnesi Full Frontal’ın Mineva Zabi ve Unicorn Gundam’ın bulunduğu Federasyon gemisiyle pazarlık yaptığı kısımdı. Full Frontal’ın sesi Federasyon gemisinde duyulduğu anda insanlar “Bu Char!” diye heyecan yapıyorlar. Aslında sadece konuşmalardan oluşan uzun bir bölümdü ama akıllıca yazılmış diyaloglar ve Char’ın (Full Frontal’ın) seiyuusu İkeda Shuuichi’nin harika seslendirmesiyle tadından yenmez bir bölüm olmuş. Tabii bu kadar beğenmemde Char fangirlü olmamın da etkisi olduğunu yatsıyacak değilim. Yalnız Full Frontal’ın yanındaki mor zaku kullanan fanboy nedir ya? Sürekli “komutanıma yan gözle bakanı gebertirim” modunda gezen biri Full Frontal gibi oturaklı bir karakterin yanına hiç yakışmıyor.

Unicorn bir de bahsetmeden geçmemin çok büyük bir hata olacağı bir kadın pilot içeriyor: Marida Cruz. Bir yapay newtype ve mükemmel bir asker olarak adeta programlanmış olan Marida ciddiyeti, güzelliği, hüzünlü hikayesi ve kullandığı muhteşem mobile suitlerle seyircinin kayıtsız kalamayacağı bir karakter olmuş. Serideki en beğendiğim 3 mobile suitten 2sini bu kadın kullanıyor.

Hazır konusu açılmışken mecha tasarımlarından da söz etmek istiyorum. O kadar güzel şeyler var ki Ogan’la gunpla olayına merak sardığımız dönemde izlerken pek çok defa ekranda arz-ı endam eden güzelliklere bakıp “bunun gunplasından istiyorum” demekten kendimizi alamadık. Full Frontal gelmiş geçmiş en güzel mobile suit olduğunu düşündüğüm Sinanju’yu kullanıyor. Çok kalın ve her tarafından bir şeyler çıkan bir mecha olmasına rağmen hiç de hantal durmuyor, bir Char Aznable klasiği olan kımızı renk de çok gösterişli. O kadar güzel ki Ogan da ben de birer Sinanju modeli edinmeye karar verdik, hatta bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay elimize ulaşacak.

Seride ikinci olarak beğendiğim mecha Marida’nın kocaman yeşil Kshatriya’sı hem silah hem kalkan görevi gören, kanat ya da taç yaprağı gibi duran 4 adet  devasa omuzluğa sahip. Üçüncü olarak beğendiğim ise yine Marida’nın siyah Unicorn’u Banshee. Serideki en önemli mecha olmasına rağmen normal Unicorn Gundam’ı pek beğenmiyorum açıkçası, fazla beyaz, fazla düz, fazla ince, doğru düzgün suratı yok ve uzun boynuzu da hoşuma gitmiyor. Ama destroy moduna geçtiğinde açılan bölmeler ve çıkan parlak parçalarla epey güzelleşiyor. Unicorn’un özelliği zaman zaman kendine ait bir bilinci varmış gibi görülmesi, pilot seçmesi ve newtype bir pilot tarafından kullanılan bir mecha ile karşılaştığında bir kaç dakikalığına destroy moduna geçip pilotun kontrolünden çıkması. Onun siyah versiyonu olan Banshee’nin normal hali de güzel ama destroy modunda çok daha karizmatik.

Toplu üretilmiş mechalar içinde Neo Zeon tarafının kullandığı ‘Geara Zulu’lar dikkat çekiyor. Bunlar aslında daha korkutucu bir görünüm almış Zakular. Hangi mobile suit tasarımından esinlenerek hangi yeni tasarımlara ulaşıldığını gösteren bir mobile suit evrim ağacı olsaydı incelemesi epey eğlenceli olurdu. Dünya Federasyonunun kullandıkları arasında da uçağa dönüşen ‘Rezel’ler çok güzel. Bu da Zeta Gundam’ı temel alan bir tasarımmış. Dönüştükleri kalın uçaklar çok güzel görünüyor.

Yeni bir seri olması ve OVA olarak çıkıyor olması nedeniyle zaten animasyon kalitesi muhteşem, buna muhteşem mecha tasarımları da eklenince harika bir tablo çıkıyor ortaya. Müzikler çok iyi, hikaye ve karakterlere bayıldım. Gundam markasına yakışır bir seri olmakla kalmamış, şimdiye kadar yapılmış en iyi Gundam serilerinden biri bile olabilir.

Advertisements

4 Responses to “Mobile Suit Gundam Unicorn”


 1. 1 Anonymous
  October 24, 2012 at 9:26 pm

  Tırt bir gundam anlatımı~

  • October 25, 2012 at 12:14 am

   iş güç ve hayat sahibi insanlar genellikle tırt buldukları yazılara yorum yapma gereği duymazlar, yazımı epey önemsemiş olmalısın teşekkür ederim:)

 2. 3 FatihBozdağ
  October 29, 2012 at 10:06 pm

  Takip edilesi bir seri görünüyor ama ova beklemek konusunda hellsing ultimate’de yaşadığm yeniden acıyı çekmek istemiyorum…Bu arada ilk resimdeki karakteri görünce istemsiz olarak Captain Harlock geldi aklıma =)

  • October 30, 2012 at 12:21 am

   acı verici ama başladığıma pişman değilim o acıyı çekmeye değer. özellikle hellsing ultimate mağdurlarının bulaşmaktan kaçınacağını tahmin edebiliyorum:)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: