19
Aug
12

Litchi Hikari Club Seven Herkesle Anlaşabilirim Sanırım

Bu tuhaf mangayı okuyan, seven başka kimseyle karşılaşma imkanım olmadığı için Litchi Hikari Club hayranlarının güzel insanlar olduğunu hayal ediyorum. Çünkü bu mangayı sevmek için yaoi ve gore sevmek, Japonya’nın 30’lu-40’lı yıllarındaki radikalizmde estetik bir tat bulmak ve bunların biraraya gelişindeki karanlık güzelliği takdir etmek gerekiyor. Zera’nın ince, koyu dudakları, beyaz yüzü, çekik gözleri, siyah yıldızlı eldivenleri ve çarpık ruhundaki güzelliği görenler, ses edin de yalnız olmadığımı bileyim. İçimden bir ses Yukio Mishima bu mangayı severdi diyor.

Litchi Hikari Club’ı ilk okumaya başladığımda internette ilk birkaç bölümden sonrasının İngilizcesini bulmak mümkün değildi, çevirisi çok uzun zaman önce yarım bırakılmıştı. Kısacık, tek ciltlik manganın devamını bir türlü okuyamıyordum. Üstelik manga ve çizeri hakkında pek fazla bilgi de bulamıyordum, çok gizemliydi. Tamamını okumam çok sonraya kısmet oldu. Şimdi düşündüm de mangaya olan sevgimin bir kısmı bu ulaşamamazlıktan da kaynaklanıyor olabilir.

Litchi Hikari Kulübü, terkedilmiş bir depo ya da fabrika gibi bir yerde toplanan bir grup ortaokul öğrencisinin oluşturduğu faşist esintiler taşıyan bir topluluktur. Dışardan görünüşlerini anlatmak için kullanılabilinecek en iyi terim faşist ama ne milliyetçilikle ne siyasetle bir alakaları var. Karizmatik liderleri Zera’nın mutlak etkisi altında görünen bu oğlanlar yetişkin bedenini yozlaşma ve çirkinlikle özdeşleştirmişler ve büyümeyi reddetmekteler. Ergenliğin eşiğinde olmaları da olayı daha heyecanlı bir hale getiriyor. Öğretmenlerinden birini katletmek, üyelerinden birinin gözünü çıkarmak, içinde uyutucu ilaç olan kedi maskeleriyle genç kızları kaçırmak ve bir robot inşa etmek gibi anlaşılmaz ama kendilerince bir mantığı olan işler yapan grupta Zera’nın aşırılıkları nedeniyle çatlaklar başlıyor ve felakete sürükleniyorlar.

Bu manga’nın devamı olan Bokura no Hikari Club olayların bu noktaya nasıl geldiğini daha gerçekçi bir tarzda anlatıyor. Bence bu çok büyük bir risk, gerçekçi açıklamalar Litchi Hikari Club’ın yarattığı büyüyü bozabilirdi ama öyle olmamış. Üyelerin masum çocuklar oldukları andan, hatta Zera’nın küçük robotlar yapan ezik bir çocuk olduğu andan alarak Hikari Club’ın evrimi çok güzel anlatılmış. Bokura no Hikari’yi Litchi Hikari’den daha çok sevdiğimi bile söyleyebilirim. Sanırım Niko’nun göz çıkarma bölümü manganın tavan yaptığı noktaydı. Bokura no Hikari’de görüldüğü kadarıyla dönüm noktası en başından beri egzantiriğin önde gideni olan Jaibo’nun gruba alınması olmuş. Sanırım Jaibo gördüğüm en mükemmel ve en gerçekçi yandere karakter.

Ben Litchi Hikari’nin sonradan tiyatroya uyarlanmış orjinal bir manga olduğunu sanıyordum ama belli ki zamanında internette bulduğum bilgi kırıntıları da yanlışmış. TVtropes sayfasında tam tersi olduğu yazıyor. Bu bana daha mantıklı geldi, karakterlerin neden sahnedeymiş gibi davrandıklarını açıklıyor. Şimdiyse mangadan yola çıkılarak yeniden sahneye uyarlanıyormuş. Kapıda bir de anime uyarlaması var ki bu konuda karışık hisler içerisindeyim. Bu mangayı TV’de yayınlanacak bir hale getirmeye çalışmak, kırpıp katletmek anlamına gelebilir bu yüzden OVA olarak çıkmasını istiyorum ve MAL’da resmini koydukları o “şey”e benzememesini! Eğer sırf animesi geliyor diye meraktan okuyacaksanız bu mangayı okumanızı tavsiye etmiyorum, bence sevmeyeceksiniz ve yazık olacak güzelim mangaya.

Yazımı Litchi Hikari Club’dan esinlenmiş bir müzik videosu ile bitireyim. Bu video’da en çok hoşuma giden şey kızın tahtta oturuş şeklinin, bacaklarının, ellerinin, başının eğikliğinin mangadakiyle birebir aynı olması. Bir de mangada yaşlarından çok daha  büyük görünen çocukları, olması gerektikleri yaşta görmek çok ilginç, hatta rahatsız edici.

Advertisements

7 Responses to “Litchi Hikari Club Seven Herkesle Anlaşabilirim Sanırım”


 1. 1 IceTeaSama
  August 19, 2012 at 11:19 am

  Afişini görünce oldukça ilgimi çekti. Yaoi sever olmak gerektiğini yazınca biraz hayal kırıklığına uğradım açıkçası. Bir erkek olarak yaoi sevemiyorum. :) Ama yine de animesi merakla bekliyorum. Mangasını okumadım ama dediğin gibi kırpmazlar umarım.

  • August 19, 2012 at 1:10 pm

   yaoi okuru olmak gerekmiyor ama bence yaoiye karşı en azından nötr olmak şart (mangakası da erkek sonuçta) yaoiden rahatsız olmuyorsan ve gore seviyorsan bir şans verebilirsin. hafızam beni yanıltmıyorsa yaoi öğeler ilk mangada değil daha çok bokura no hikari clubtaydı (kafamda iki manga tamamen birleşmiş durumda)

 2. 3 Anonymous
  August 19, 2012 at 9:51 pm

  Vay be… Litchi seven biri. :D
  Favori mangamdır Litchi Hikari Club.
  Ben Jaibo’nun çok büyük hastasıyımdır. :D

  • August 19, 2012 at 11:29 pm

   heeey bir yoldaş!! :D özellikle bokura’yı okuduktan sonra jaibo’yu sevmemek mümkün değil.

 3. 5 sanikosan
  September 2, 2012 at 3:23 pm

  daha önce nasıl fark etmemişim yahu! sayende okumak için kendime uygun bir manga buldum, teşekkürler. Ichi’yi seven Litchi’yi sevmez mi :D animesini bilmem, ama güzel live-action olurdu, şöyle Miike elinden çıkma ^^

  • September 2, 2012 at 3:30 pm

   evet gerçekten güzel olabilirdi.

 4. January 20, 2013 at 2:02 pm

  Bir seinen okuru olarak keşke Gore benim için güzel bir eseri mahfeden bir etmen olmasaydı. Kişisel bir rahatsızlığım var ve insan organlarının yerlerinde kalmadıklarında bünyemde uyandırdığı his ekranı kapatıp şöyle bir yatıp uzanmamı ve gözlerimi kapatıp dinlenmemi gerektiriyor. Belli bir düzeyi geçtiği anda gerçekten katlanamıyorum. Gerçekten okumak istediğimde bu yüzden normalden (çok) uzun sürüyor. Okuyabildiğim kadarıyla güzel gidiyor :) Kesinlikle şans verilmesi gereken bir manga.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: