11
Jun
11

Sen kendine seinen okuru mu diyorsun? Hah!

Seçim zamanı olduğuna göre bu dönemin anlam ve önemine ve de gerginliğine uygun çok sert bir suç ve siyasi gerilim mangası tanıtayım: Sanctuary. Wikipedia manganın türüne political thriller demiş. Böyle bir tür olduğundan haberim bile yoktu, hoşuma gitti, karizmatik bir isim. Fakat bu türde çok fazla manga olacağını sanmam, olsa da Sanctuary kadar başarılı örneklerin çıkması çok zor. Çok satmış bir manga, bir anime ve bir live-action uyarlaması var. Ve o da nesi?! Bazı dikkatli gözler 5. Element filminde Bruce Willis’in yatağının yanında bir Sanctuary cildi olduğunu fark etmiş. Filmin 2263 yılında geçtiğini düşününce bu ayrıntı daha da güzel bir hal alıyor:) 

Umarım bu doğru değildir ama mangada anlatıldığına göre Japon parlementosunda yaş ortalaması 60’ın üstünde, başbakan, parti başkanı gibi konumlara gelmek içinse dinozor olmak gerekiyor. Parlementoya girebilmek için yıllarca parti üyesi olarak çalışıp yaşlanmayı ve zamanının gelmesini beklemen gerekiyor. Bu arada bir sürü pisliğe bulaşıyor, zaten pek güçlü olmayan ahlaki değerlerini tamamen kaybediyorsun. Genç, zeki, yakışıklı, soğukkanlı, cesur, karizmatik yani başarılı birer lider olmak için her türlü avantaja sahip iki arkadaş Hojo Akira ve Asami Chiaki bu düzeni değiştirmeye karar veriyorlar. Amaçları 30’undan önce milletvekili, 40’ından önce de başbakan seçilebilmek ve genç bir kabine kurarak Japonya’yı yozlaşmış ihtiyarların saltanatından temelli kurtarmak.  Fakat bu sistemde genç yaşta siyasette başarılı olabilmek için insanın arkasının sağlam olması, ciddi para desteğine sahip olması ve de rakiplerini tehdit ve şantaj yoluyla alt edebilmek için kirli işlerini yapacak birilerinin olması gerekir. Bu yüzden iki arkadaştan Hojo yakuza lideri olup geri plandan Asami’nin siyasi kariyerini desteklemeye karar veriyor.

Bence manganın ticari başarısının bir nedeni başlıca temalarından birinin kuşak çatışması olması. Hojo yaşlandığını bir türlü kabul etmeyen yakuza liderlerini alt etmeye çalışırken Asami aynı şeyi siyasette yapıyor. Hojo yeraltı dünyasına, Asami de siyasete yeni bir anlayış getirmeye çalışırken muhafazakar yaşlıların engellemeleriyle karşılaşıyorlar. İhtiyarların çıldırtan inadı ve Asami’yle Hojo’nun zekice stratejiler ve gençliğin getirdiği güç ile onları yenmesi genç okurların bazı konulardaki öfkesini yansıtıyordur diye düşünüyorum.

Siyasi konusuna rağmen sürükleyici ve gaz bir manga. İnanılmaz entrikalar dönüyor. Başkarakterlerin mükemmel liderler olmaları ve bu mükemmelliklerini görüp onların destekçisi olan insanlar sayesinde başarıdan başarıya koşmaları epey heyecanlı. Özellikle Hojo’nun rakipleriyle kozunu paylaşırken yakuza raconuna dair söyleyecek bir iki cool lafı her zaman oluyor.

İlk bakışta manganın çizimlerinin tipik Japon çizim tarzından ne kadar farklı olduğu hemen göze çarpıyor. Batılı ve eski çizgi romanlara daha çok benziyor. Çizimler Ikegami Ryoichi’ye ait. Kendisi aynı zamanda filme de çekilmiş, Türkçe’ye ‘Samurayın Gözyaşları’ diye çevrilmiş olan ‘Crying Freeman’in (hani şu Mark Dacascos’un oynadığı <3) çizeridir. Çizimleri çok gerçekçi, hatta bazı kareler kontrastı arttırılmış siyah beyaz fotoğraflar gibi duruyor.

Bu manganın tek bir rahatsız edici yönü var: kadın karakterlerin tasvir ediliş şekli BERBAT!! Sert bir manga olma iddiasında olmasını anlıyorum ama gerçekten testosteronu biraz fazla kaçmış. Hele Tokai diye bir karakter var ki daha itici bir insan olamaz. Ama internette yaptığım ufak bir araştırma sonucu erkek okurların en çok Mr. Tokai’yi sevdiğini fark ettim :S Zaman zaman iğrençleşmesini ve cinsiyetçi olmasını bir kenara bırakırsak şahane bir manga. Asami’nin üyesi olduğu partinin siyasi görüşlerime uygun olmamasını da manganın eksiler hanesine yazıyorum. Yine de hem yakuza hem siyaset seven bir insan olduğumdan yutarcasına okumuştum. Yine kendimi okura meydan okuyan bir konumda buluyorum: Seinen türü mangaları sevdiklerini düşünenler ne derece iyi bir seinen okuru olduklarını bu mangayla sınayabilirler.

Advertisements

7 Responses to “Sen kendine seinen okuru mu diyorsun? Hah!”


 1. June 11, 2011 at 7:57 pm

  seinen türünden sevdiğim animelerin başında gungrave geliyor. yazıyı okuduğumda birbirlerine benzediklerini fark ettim. en kısa zamanda bu mangayı okumaya başlayacağım.

  • June 11, 2011 at 9:09 pm

   bilmiyorum benziyorlar mı, gungrave izlemedim. ama o da mafya hikayesi sanırım.

 2. 3 ry
  June 12, 2011 at 12:33 am

  mafya hükümet ilişkileri olarak başlıyor sonra supernatural’ a dönüyor.

 3. June 12, 2011 at 2:48 am

  Humm, bu manga bir seinen olmasına ve oldukça ağız sulandırıcı anlatmana rağmen her nedense bende başlama isteği uyanmadı . Ben paraya ve güce hırs güden biri değilim ondan böyle oluyor galiba, gerçekçi bir tema ve çizimler, gerçek dünyanın hırsları, her şey kaçılamayacak kadar üstüne üstüne geliyor insanın şu anda kafamda canlandırırken bile. Dorohedoro adında bir mangaya başladım şu ara seinenlerden, ona yetiştiğimde belki bir şans verebilirim.

  • June 12, 2011 at 12:46 pm

   sever misin sevmez misin hiçbir tahmin yürütemiyorum. bu mangayı sevmek için bazı maçolukları filan görmezden gelip manganın seni sürüklemesine izin vermek gerekiyor. ben bu manganın editörü olsaydım “şu gereksiz pornografik sahneleri koymayın, şu komiser hanıma da seks objesi olmak dışından bir rol verin” derdim ve muhtemelen mangayı sadece bozmuş olurdum:( adı üstünden tam bir seinen (erkek) mangası.

 4. June 12, 2011 at 4:14 pm

  Süper yazı, congraçuleyşsııns!

  • June 12, 2011 at 5:05 pm

   tenk yu ya da japon aksanıyla sank yu!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: