08
May
11

En sevdiğim lezbiyen ve en sevdiğim gender bender

Bahar sezonunda takip etmek istediğim bir kaç anime serisi vardı ama vakitsizlikten ilk bölümlerini bile izleyemedim. Fakat Maria Holic’in 2. sezonunu kaçıramazdım. Normalde konu anlatmayı sevmem, fark etmişsinizdir belki, ama Maria Holic’in konusunu ballandıra ballandıra anlatma niyetindeyim, pek marjinal çünkü:)

Bir anime karakteri olarak epey boylu poslu, etli butlu ve tabii çok güzel olduğunu düşündüğüm Miyamae Kanako biraz fazla heyecanlı bir lezbiyendir. Sappho’nun o kadar yürekten bir takipçisidir ki güzel kadınlarla ilgili her türlü erotik düşünce burnundan kan fışkırmasına neden olmaktadır ve Miyamae Kanako zaten güzel kadınlarla ilgili her türlü düşünceyi erotik bulmaktadır. Dolayısıyla dakka başı burun kanaması krizine giren kızımız sabahları ekmeğine reçel yerine ciğer ezmesi sürüp yiyecek kadar şiddetli kansızlıktan muzdariptir. Kanako’nun erkeklere yönelik tiksintisi de kadınlara yönelik sevgisi kadar abartılıdır: bir erkekle aynı ortamda olduğunda alerjik reaksiyon göstermekte, cildi kabarcıklar içinde kalmaktadır. Kanako erkeklerden olabildiğince uzak, okul formalı kızlara da doyasıya yakın olabilmek için yatılı kız okuluna yazılır. Fakat bu okulda tanıştığı güzel Maria’nın aslında kız öğrenci kılığında bir erkek olduğunu fark etmesiyle hayatı cehenneme döner. Acımasız Maria sırrını açığa vurmayacağından emin olmak için Kanako’yu kendisiyle aynı odada kalmaya zorlar. Artık Kanako’nun oda arkadaşları sadist, crossdresser bir erkek ve onun ruh hastası hizmetçisidir, üstelik her ikisi de Kanako’yu burun kanamasından bayıltacak kadar güzel görünüyorlardır.

Bu animeyi gender bender ve lezbiyenlikle sorunu olanlar, giriş-gelişme-sonuç, aksiyon, hatta bir konu(!) bekleyenler izleyemez. Sakın benim saf ve deneyimsiz bir anime izleyicisi olarak Maria Holic’i ilk izlediğim zaman beklediğim gibi Kanako’nun gerçek aşkı bulmasını ya da erkeklere yönelik alerjisinin tedavi olmasını ya da Maria’yla Kanako’nun arasında bir şeyler gelişmesini beklemeyin. Kısacası herhangi bir gelişme, ilerleme beklemeyin, bu animede hiçbir şey olmuyor. Hatta pek çok bölüm 20 dakika boyunca süren hengamenin anlamsız, gereksiz, zaman ve enerji kaybından ibaret olduğunun açıklanmasıyla bitiyor. Maria Holic’in güzelliği de burda ama bazı insanlar bunu takdir edecek kapasiteye sahip değil. Maria Holic SHAFT stüdyosunun özgün tarzının tipik bir örneği. Hızlı hızlı geçen görüntü ve konuşmalar, sadece göz ucuyla yakalanabilen bir yığın güzel ayrıntı bir de benim kilise camlarındaki vitraylara benzettiğim ama sanırım art nouveau denilen bir tarzı taklit eden sahneler… Karakterlerin art nouveau tarzından resmedildiği karelerin her biri çerçeveletip duvarıma asmak isteyeceğim kadar güzel fakat sadece birkaç saniyeliğine görüntüde kalıyorlar. SHAFT’tan yaratıcılık fışkırdığı için bunları cömertçe ekrana döküyor gibiler. Hatta böyle güzel sahneler çoğunlukla izleyicinin kafasına fırlatır gibi tak tak tak diye geçiyor. Son zamanlarda sadece SHAFT’ın yaptığı işleri izlesem başka da anime izlemesem olur gibi gelmeye başladı.

Maria Holic’te en sevdiğim karakter kendisinden Goddo (God-Tanrı) olarak söz eden kedi kulaklı, kız çocuğu mu yoksa yaşlı bir kadın mı olduğu anlaşılamayan yurt müdüresi. Seiyuusu çok başarılı. Bu karakterin konuşmasını saatlerce dinleyebilirim, neden söz ettiği hiç önemli değil. Çok ince ve tatlı bir tonda, sürekli dalgalanan bir sesle, kelimeler arasında hiç ara vermeden konuşuyor. Cümlenin saçma sapan bir yerinde hızlıca nefes alıp devam ediyor ve çoğunlukla desu neee diye titreyen bir sesle uzatarak bitiriyor. Masal anlatan bir nine gibi konuşuyor ama sözlediklerine uyulmazsa her an işkence aletlerini çıkarabilirmiş gibi de bir havası var.

2. sezon Maria Holic Alive şimdilik çok iyi gidiyor. Konuyu özetleyen ve mecha parodisi yapan açılış güzel ama ilk sezondaki açılışın (hem müzik hem görüntü olarak) yanında sönük kalıyor. Ben 3 ana karakterin söylediği kapanış şarkısını daha çok beğendim. Özellikle Maria’nın seiyuusu Yu Kobayashi’nin genizden gelen bir sesle söylediği kısımlar çok güzel, Matsurika’nın buğulu sesi de çok güzel ama biri nolur Kanako’yu sustursun!

Maria Holic Alive ED

Advertisements

3 Responses to “En sevdiğim lezbiyen ve en sevdiğim gender bender”


 1. May 9, 2011 at 1:05 am

  Konusuz komedi yuri için güzel bir yazı olmuş.
  İkinci sezon çoktan ta 5. bölüme kadar geldi ama gerçek açılışı daha yayına koymadılar. Gerçeği, biraz kabuslara gebe türden. Ben Alive’ın biraz yokuş aşağı gittiğini düşünüyordum 5. bölüme kadar, sonra dördüncü duvarı kırma metodu ile durumun kendilerinin de farkında olduğunu açık ettiler. Kanako’nun “son zamanlarda kendimi ana karakter gibi hissetmiyorum” demesini baz alarak böyle söylüyorum. Umarım daha güzel biçimde sonlanır sezonun geriye kalan yarısı.

  • May 9, 2011 at 1:19 am

   o açılış meselesi benim için biraz kafa karıştırıcı oldu. ilk bölümü izlediğimde “ilk bölüm ya ondan açılış böyle” dedim, 2. bölümde “daha 2. bölüm ondan böyle” dedim :D 4e gelip de hala açılışı göremeyince benim bir şeyleri yanlış anladığıma ve asıl açılışın bu olduğuna karar vermiştim. neyse sorun bende değil anlaşılan:)

 2. 3 Satoyama
  October 3, 2013 at 11:17 pm

  Maria Holic : Bi anime serisini izlerken kişi bu kadar mı yorulur? Evet, kesinlikle yorucu!.. Keşke izlemeden önce senin yazını okusaymışım zamanında..


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: