25
Dec
10

Billy bat ve Kennedy suikasti

Yine bir kimsenin yorum yazmayacağı Urasawa Naoki yazısında daha beraberiz. Uzun bir bekleyişin ardından nihayet Billy Bat’in 5. cildinin çevirisine ulaşabildim ve o da nesi?! Kapağında Kennedy suikastinin zanlısı Lee Harwey Oswald var, hem de en meşhur pozuyla çizilmiş, elinde tüfek ve gazete. Evet Urasawa Naoki’nin 1949’dan başlattığı gerilim, gizem ve absürtlük dolu mangası Japon iç savaşına ve İsa’nın Kudüs’üne biraz geri dönüş yaptıktan sonra 1960lar Amerika’sına ulaştı bile. Artık mangayı okurken bol bol sivil haklar hareketi, Ku Klux Klan, Martin Luther King ve Kennedy laflarını duymak mümkün.

Ama en çok Oswald adını duyuyoruz çünkü Urasawa onu çoktan önceki bölümlerde önemli bir karakter olarak mangaya dahil etmişti. Önce uzun uzun biyografisini çizdi, donanmadaki günleri, Sovyetlere gidişi, karısı, kahraman olma isteği ve tabii ki lanet yarasalarla karşılaşması. Şimdi de suikastçi (ya da kukla) olma yolunda nasıl ilerlediğini izliyoruz.

Urasawa okurlarının nasıl insanlar olmasını bekliyor merak ediyorum çünkü yaptığı göndermeleri anlamak için ya siyasi tarihle özel olarak ilgili olmak ya da o olayları hatırlayacak yaşta filan olmak gerekiyor kanımca. Ben ilk gruba girdiğim için Urasawa Naoki’ye olan sevgim de katlanarak artmakta. Ama bence o okur kitlesini hesaba katarak çizen bir mangaka değil. Yani Bakuman jargonuyla söylersek o hesaplayıcı türden bir mangaka değil dahi türünden bir mangaka, canının istediğini çiziyor ve çizdikleri mutlaka başarılı oluyor.

Oswald saçma sapan işler peşinde koşarken baş karakterimiz Kevin Yamagata da yarasa Billy’den aldığı vahiy ile kehanet bildiren mangalarını çizmeye devam ediyor. Kevin’ın mangasında yavaş yavaş şekillenmeye başlayan Kennedy suikastini anlamak için suikast anını gösteren videoları görmüş olmanız gerekiyor. Yani o üstü açık arabayı, arabanın arkasındaki bay köpek başkan ile pembe giysili bayan köpek first ladyi görünce tanımalısınız. Evet Kevin’ın hayvanlardan oluşan mangasında Kennedy bir köpek. Peki ya Oswald? Tabii ki de tavşan :D

Şimdiye dek mangada 2 tane yarasa olduğunu sanıyordum ama en son 3 ya da daha fazla olabileceği ima edildi sanki. Bu yarasalardan bir kısmı beyaz bir kısmı siyah. Biliyorsunuz Japonlar siyah/beyazı iyi ve kötü anlamında sık sık kullanırlar. Kevin’a musallat olan yarasanın siyah mı beyaz mı olduğu merak konusuydu. Bence en son bölümden Kevin’ın yarasası Billy’nin bütün şüphe uyandırıcı, sinsi tavırlarına rağmen beyaz olduğu anlamını çıkarmak gerekiyor. Çünkü Kevin’a çizdirdiği mangada köpek başkanı kurtardı ve suikasti engellemesi için Kevin’ı çaktırmadan ikna etmeye çalışır bir hali var. Bu durumda Oswald’ın yarasasının siyah olduğundan da eminim. Peki ya Walt Disney’in …öhm yani Chuck Culkin’in yarasası ne renk? Ya da öyle bir yarasa var mı?

Eğer buralarda yeniysen ve neden söz ettiğime dair bir fikrin yoksa önce şu yazıyı okuyabilirsin: Billy Bat


1 Response to “Billy bat ve Kennedy suikasti”


  1. 1 Anonymous
    August 1, 2016 at 7:20 pm

    Elinize sağlık. Billy bat gerçekten de sıradışı bir manga.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

  • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: