29
Nov
10

billy bat

Urasawa’nın son mangası Billy Bat hakkında yazmayı uzun süredir istiyordum ama henüz çok az bölümü çıktı ve yeni bölümlerinin çevrilmesini 1 aydan uzun süredir bekliyorum. Bu bekleme sırasında yazma isteğim de soğumuştu ama Zemberekkuşu’nun Güncesini okurken yeniden Billy Bat’i hatırladım. Çünkü her ikisinde de gerçekçi ve çok normal bir şekilde ilerleyen hikayeye gerçek dışı olaylar karışıyor. Bütünüyle fantastik olan bir kurguyu okurken ya da izlerken insan hiçbir şeyi garipsemez ama tamamen gerçekçi ve ciddi bir hikayeye doğa üstü olayların girmeye başlaması çok tuhaf bir his ve kafa karışıklığı hatta huzursuzluk yaratıyor. Benim için Billy Bat baştan sona bu histen ibaret. Urasawa Naoki’nin her zamanki gerçekçi çizgileriyle ciddi bir şekilde hikayesini anlatırken araya absürt yarasaların girmesi ve yarasalarla geri kalan her şey arasındaki zıtlık Billy Bat’i çok sıra dışı bir manga yapıyor.

Zaten Urasawa Naoki öylesine zeka fışkıran mangalar yaratıyor ki birbirinin kopyası tüm o shounen ve shoujolar mangaysa bu başka bir şey demek istiyorum. Bloga yapışıp kalmış Monster headerı da Urasawa’nın eserlerini ne kadar sevdiğimin bir göstergesi olabilir aslında. Onun mangalarını okurken kendimi mangadan çok roman okur gibi hissediyorum çünkü roman gibi baştan sona iyi tasarlanmış, farklı hikayeler katman katman açılıyor sonra mükemmel bir şekilde birleşiyor. Popüler kaldıkça uzayan ve uzadıkça sağa sola savrulan mangalardan çok farklı doğal olarak.

Billy Bat’in konusunu yazmam gerekiyor farkındayım ama o kadar sıradışı ki konunun ne olduğundan hala daha emin değilim. Tamam ilk başta konu Amerika’da Billy Bat isimli bir çizgi roman yayımlayan Kevin Yamagata’nın Billy Bat karakterinin çalıntı olduğunu fark edip kaynağını bulmak için Japonya’ya gitmesi ve kendini bir takım cinayet ve komploların içinde bulması gibi görünüyordu ve hala daha tüm sitelerde bu şekilde anlatılıyor ama gerçek konu kesinlikle bu değil. Şaka gibi ama asıl konu mizah duygusu fazlaca gelişmiş iki tane zibidi yarasanın tüm insanlık tarihini yönetmiş olması!

Bu kadar tuhaf bir konuyu nasıl toparlayacak ve ne tür bir finale ulaştıracak çok merak ediyorum. Konuyu mükemmel bir şekilde ilmik ilmik işleyeceğinden eminim hatta sanat felsefesi, çizim, resim, manga gibi konulara bağlayacağını da sezebiliyorum ama hikayenin bundan sonraki adımının ne olacağına dair en ufak bir tahminde bulunamıyorum. Bu da işi epey eğlenceli hale getiriyor.

Manga çoğunlukla 1950lerin Japonya ve Amerikasında geçtiği için ve de Urasawa bu tür konuları sevdiği için soğuk savaş, siyaset, ırkçılık gibi şeyler de yer alıyor. Bir de taa o yıllardan beri Amerikan ve Japon çizgi romanlarında nasıl bir zihniyet farkı olduğunu çok güzel tasvir etmiş. Bir kaç yerde Amerikalı karakterlerin “ne saçma! çocuklar için olmayan bir çizgi romanı kim okur ki?” dediği görülüyor ve bunun yetişkinler için yazılmış bir mangada geçtiğini düşünürsek bence Urasawa Amerikan çizgi roman sektörüne sağlam ayar vermiş :)

eklediğim manga sayfalarına da tıklayıp bakmanızı tavsiye ederim

Advertisements

0 Responses to “billy bat”  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

  • 558,902 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: