14
Nov
10

Mihver Devletleri: Hetalia

amerika, fransa, japonya, rusya, almanya, ingiltere

Axis Powers: Hetalia son dönemde beni en çok etkisi altına almış olan seri. Uzun süredir izliyor olmama rağmen neden son zamanlarda ilgimin aniden arttığını bilmiyorum. Belki vize döneminde aşırı siyaset çalışmak zorunda kalmış olmamla ilgili olabilir. Zaten benim gibi yaoi eşleştirmeleri ve siyasi tarih seven bir kız için karşı konulmaz bir seri. Hetalia yaoi filan değil sadece kısa bölümlerden oluşan bir siyasi mizah serisi ama kızlar tarafından çok seviliyor. Bunun nedeni her ülkenin sevimli bir erkek (bazen de kız) olarak kişileştirilmesi. Bütün milletlerin birbirinden farklı fizik ve karakter özelliklerini hesaba katınca her zevke hitap edebilecek renkli bir karakter spektrum’u ortaya çıkıyor. Benim favorilerim Prusya, Almanya, Türkiye, Japonya, Yunanistan ve İngiltere. Aslında daha çok sayabilirim, kendimi durdurmakta zorlanıyorum ^^

faşizm hiç böyle sevimli olmamıştı!

Himaruya Hidekazu bu mangaya 2. dünya savaşında İtalya’nın beceriksizliğiyle ilgili fıkralardan esinlenerek başlamış. Hetalia (Japonlar hetaria diyor tabii) kelimesi de İtalya (Japonca’da itaria) ve hetare (Japonca işe yaramaz) kelimelerinin birleşimi. Serinin baş karakteri güzel yemekleri, güzel kızları ve uyumayı seven çok sevimli ama aptallığı ve korkaklığıyla müttefiki Almanya’yı çileden çıkaran İtalya. En çok 2. dünya savaşı işlense de seride her dönem ve her ülkeyle ilgili espriler bulunuyor. Hatta Rusya’nın borcunu ödemedi diye kız kardeşi Ukrayna’nın doğal gazını kesmesi gibi daha güncel olaylar da yer alıyor.

Bu kısa bölümlerle internet üzerinden yayımlanan bir manga. Daha sonra 5er dakikalık bölümleri olan ve yine internet üzerinden yayımlanan bir animeye dönüştürülüyor. Aslında TV animesi olarak tasarlanmış ama Korelilerin seride Kore’nin küçük düşürüldüğü gerekçesiyle tepki göstermeleri üzerine televizyonda yayımlanmamaya karar verilmiş. Japonların komşu ülkenin halkı (komşu bile değil de) rahatsız oldu diye programdan vazgeçmesi çok ilginç. Üstelik Korelilerin bu mangaya gıcık olduğu bilindiğinden zaten Kore karakterine animede yer verilmemiş. Sonuç olarak Kore’nin içinde yer bile almadığı anime Koreliler kızmasın diye Japon televizyonlarında gösterilmiyor. Rivayete göre bunda kanalın Korelilerden ölüm ve bombalama tehditleri almış olmasının da payı büyük. Peki neymiş Korelileri bu kadar kızdıran? Karakterin doğum günü yani Kore’nin kuruluş tarihi yanlışmış. Kıyafeti de yanlışmış (ki Türkiye’ninki komple yanlış) Sapıkmış. Japonya’dan nefret etmesine rağmen sürekli Japonya’yı taklit ediyormuş ve Amerika karşısında hep abisi Çin’den yardım bekliyormuş. Bir de her şeyi kendisinin icat ettiğini iddia ediyormuş.

herkes tetikte ama ateş etmeyi kimse göze alamaz

Japonya dahil bütün ülkelerle epey dalga geçiliyor aslında. Japonya aşırı kibar ve bir türlü düşüncelerini dile getiremeyen biri. Bir bölümde Almanya savaşı kazanmaları için U-boat’lara ihtiyaçları olduğunu ve yapıp yapamayacağını soruyordu. Japonya’ysa 7 farklı renkte u-boat figürü yapıp reklamında da ünlü bir anime seslendirme sanatçısını oynatabileceğini söylemişti. U-boatların hepsini birleştirince de bir mecha figürü ortaya çıkıyordu.

Yunanistan ise aşırı tembel ve kedilerle birlikte yaşıyor (Japon turistler Yunanistan’da çok fazla sokak kedisi olduğu izlenimine kapılmış olmalı) Annesinin toprağın altında bıraktığı hatıralar (antik kentler vs.) nedeniyle metro filan inşa edemediği için gelişemiyormuş. Tek isteği bir kedi olup bütün gün uyumak, böylece gayrisafi yurt içi hasıla, dış borç gibi dertleri olmazmış. Çocukluğunda Osmanlı egemenliğinde yaşadığı için Türkiye’yle arası iyi değil ama serinin hayranlarına göre onlar mükemmel bir ikili ^^ Türkiye’ye gençliğinde Osmanlı deniliyormuş. Biraz karanlık bir tip. Anime’de Yunanistan’ın tam zıttı olarak bağıra çağıra konuşuyordu. Bir de Kuzey Kıbrıs var. Kimse onu tanımadığı için gelişemeyip çocuk kalmış, abisi Türkiye’nin kıyafetlerini taklit ediyor.

Himaruya karakterlerine isimler de vermiş Japonya Kiku, Yunanistan Heracles, Türkiye Sadık gibi. Bir de doğum günlerini belirlemiş mesela geçen 29 Ekimde hayranlar internette Sadık’ın fanartlarını paylaşıp doğum gününü kutladılar. Ülkelerin patronları da var, bunlar hükümetleri temsil ediyorlar. Genellikle yüzü gölgede kalan birer adam oluyorlar ama bir yerde Ukrayna’nın patronunun Timoshenko’ya benzediğini görmüştüm. Çin’in patronu bir ejderha, Amerika’nınki de uzaylı.

alttan 2. kare türkiye ^^; lol

Hetalia’nın birbirinden bağımsız, kısa bölümlerden oluşması ve dünya tarihinde konu edilebilecek çok fazla olay olması hayranların da hetalia tarzı fanfictionları rahatça üretebilmesini sağlıyor. Ülkelerin savaşları ve ittifakları nedeniyle bazı ülkeler çift olarak algılanıyor ve yaoi eşleştirmelerin çılgın boyutlara ulaşmasına neden oluyor. En popüler çiftler Almanya-İtalya, Amerika-İngiltere, Türkiye-Yunanistan. Bunda Himaruya’nın konuları ele alış şeklinin de çok etkisi var. Örneğin Amerika’nın İngiltere’ye karşı bağımsızlık savaşının olduğu bölüm beni çok duygulandırmıştı. Ülkeler arasında abi-kardeş, dede-torun ilişkileri de olması ve ülkelerin çocukluk günlerine gidilebilmesi epey zengin bir kaynak sağlıyor. Sonuç olarak Hetalia’nın oldukça üretken bir hayran kitlesi var.

Hetalia’nın tek sorunu mangada çizimlerin fazla karalamamsı olması ve okumayı zorlaştırması. Animedeyse tempo düşük, çok yavaş konuşup çok boşluk bırakıyorlar ve 5 dakikalık şeye açılış ve kapanış müziği koymalarına gerek yok. Dramatik bir müzikle İtalyan haritasının gösterildiği kısım sinirlerimi bozuyor. Bence her bir bölümdeki konu yoğunluğunu iki katına çıkarıp esprilerin ardı ardına patladığı bir anime elde etsinler. Mangada da Himaruya çizimlerine biraz özen göstersin canım. En azından panelleri cetvelle çiz be adam! >_<*


4 Responses to “Mihver Devletleri: Hetalia”


 1. November 20, 2010 at 12:08 pm

  Ben Hetalia sevmeyen biriyim. Çok yavaş geliyor ve pek çok espri çok yüzeysel kalıyor. Almanya’nın kedisini laboratuvara götürmesinin gerekmesi falan, yani genelde gülemediğim bir komedi duruyor oluyor hep karşımda. Studio Deen’in sıkıcı kamera açıları da üstüne eklenince o 5 dakikalar bana asır oluyorlar. Mangasını da takip etmeye çalıştım ama popülerliğine rağmen espri birikimi dışında işin ilüstrasyon kısmı felaket sınıfta kalır nitelikte.

  Çok büyük bir fanbase kitlesi var ve onların arzularına göre şekillendiğine inanıyorum Hetalia’nın. Bu şekilde bakıldığında halen süregelmesi ve gittikçe popülerleşmesi başlı başına bir fenomen bana göre.

  • November 20, 2010 at 1:09 pm

   ben sevsem de eleştirilerine katılıyorum tabii. bir dergide yayımlanıyor olsaydı editörler adam ederdi bence bunu. kareleri o kadar karmaşık yerleştiriyor ki üstüne bir de hangisinin önce okunacağına dair işaretler koymak zorunda kalıyor:D

 2. 3 Satoyama
  October 3, 2013 at 11:11 pm

  Bu kadar fanı olduğuna göre sırf meraktan soruyorum, mangasını geçtim ama animelerinin tamamını nereden bulup izleyebiliriz? Yaoi çiftleri konusunu çok iyi çalışmış fanlar bu arada! ;-)

  • October 3, 2013 at 11:43 pm

   mangasını mangatraderstan animesi için de animenin MAL sayfasında (http://myanimelist.net/anime/5060/Hetalia_Axis_Powers) fansub yapan grupların listesi var, türkçe de var içlerinde


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: