13
Oct
10

Tatsumi’yi Karşıyaka’ya transfer edebilir miyiz lütfeeen?

Eksantrik karakterleri seviyorum. Umursamaz, neşeli, karizmatik karakterleri ve zeki karakterleri de seviyorum. Ve bu özelliklerin tümü East Tokyo United’ın teknik direktörü Tatsumi’de var. Spor animelerini sevdiğimi de söylemiş miydim?

Giant Killing son dönemde çıkmış en sağlam spor animelerindendir desem herhalde pek itiraz eden olmaz. Ortaokul ve lise öğrencilerinin güç patlamaları yaşayıp dehşetengiz teknikler geliştirdiği, her bölümde illaki dayanma sınırlarını aştıkları halde irade gücüyle rakiplerini yendikleri shounen kategorisindeki spor animeleriyle karşılaştırınca seinen kategorisindeki Giant Killing çok farklı ve çok güzel. Bir kere başkarakter takımın yıldız oyuncusu değil teknik direktör. Ve insanüstü yetenekler, fizik kurallarını zorlayan hareketler yok. Tatsumi’nin dehasını da insani sınırlar içinde görebiliriz sanırım ^^

Tatsumi Takeshi aslında East Tokyo United’ın eski yıldızı. Daha sonra İngiltere’ye transfer olmuş. Futbolu bıraktıktan sonra İngiltere’deki bir amatör takıma koçluk yaparak büyük başarılar kazandırmış. Başarılarının zor zamanlar yaşayan eski takımı tarafından fark edilmesiyle ETU’nun başına geçmesi teklif ediliyor. ETU dar bütçeli, küçük bir takım. Tatsumi ise küçük takımların devleri yenmesi mucizesini yaratabilen bir teknik direktör. Serinin adı da burdan geliyor.

Tatsumi müthiş zeki bir adam, rakiplerinin düşünce şeklini tahmin edip ona göre davranabiliyor. Dahası rakip takımın hamlelerini manipüle edebiliyor. Oyuncularına yürek sarsan konuşmalar yapmıyor, sadece sıra dışı taktiklerini kısaca ve alaycı bir tavırla açıklamakla yetiniyor. Etrafındaki herkes panik halindeyken onun dikkatini tamamen saçma sapan ve alakasız şeylere yönlendirmiş görünmesine (mesela içinden futbolcu kartları çıkan cips paketine bakıp “bunlardan teknik direktör de çıkıyor mu?” demesi) ve çoktan hazır olan planını son anda şeytani bir ifadeyle açıklayıvermesine bayılıyorum. Animede en sevdiğim kısımlardan biri Tatsumi’nin çok önemli bir maç öncesinde karşısındaki güçlü takımın yabancı teknik direktörüyle yaptığı konuşma oldu. Çok gergin olması beklenirken Tatsumi adama “Yaw hep merak etmişimdir, sizin memlekette insandan çok bisiklet var diyorlar, doğru mu?” diye sormuştu:)

Spor animelerinde hep kazanılmasına alışmıştım ama ilk başlarda ETU ve Tatsumi bol bol yenilgi alıyor. Yine de Tatsumi rahatlığı ve şeytani gülümsemesiyle her şeyin kontrolü altında olduğu inancını seyirciye veriyor. ETU’nun zayıf bir takım olması hem seriyi farklı kılan hem de izleyicinin takıma olan sempatisini arttıran bir unsur.

Serinin karikatürümsü çizim tarzını çok beğendim, bence yakışmış. Müzikler ve seslendirmeler çok iyiydi. Özellikle Tatsumi’nin seiyuusu çok başarılı. Taraftar tezahüratları süperdi, atmosferi tamamlıyordu. Yalnız nasıl yaptıklarını merak ettim. Acaba bir grup insanı stada doldurup seslerini mi kaydetmişler :/ Yabancı oyuncuları kendi dillerinde konuşmaları güzel bir düşünce olmuş ama sadece düşüncede güzel =P Hem Japonların aksanları rahatsız edici hem de native speakerların konuştuğu kısımlar yadırgatıcı olmuş. Tüm o muhteşem seiyuuların arasında birden yoldan geçen adamın tonlamasız sesini duymak tuhaf oluyor.

Giant Killing’in hoşuma giden yönlerinden bir başkası da Tatsumi’nin, oyuncuların, taraftarların hatta spor yazarlarının bakış açılarını görebilmemiz oldu. Hep Tatsumi’yi anlattım ama takımdaki oyuncuların da hepsi güzel karakterler. Favorilerim gelecek vaat eden genç ve şaşkın Tsubaki, yetenekli ama koşmayan uyuz forvet Gino ve holiganların kahramanı asabi defans oyuncusu Kuroda.

Defalarca adını tekrarlamamdan hala anlamadıysanız tekrar söyleyeyim: bu seri sırf Tatsumi’nin sevimliliği için bile izlenir ^^ Spor animesi sevmeyen varsa Giant Killing’e bir şans versin derim. Tsubasa’nın doğaüstü şutlarının zihninizde yarattığı tahribatı iyileştirmek açısından da etkili olabilir.

Advertisements

2 Responses to “Tatsumi’yi Karşıyaka’ya transfer edebilir miyiz lütfeeen?”


  1. April 11, 2011 at 1:33 am

    Şöyle geçmiş yazılarına bakıyordum izleyecek yeni bir şeyler bulmak için bu yazıyı gördüm gerçekten de GK 2010 yılının en iyi spor animelerindendi belkide en iyisiydi. Benim gibi futbolla çokta ilgisi olmayan bir insanı bile kendine çekti hatta çekmektende fazlası çevirilmesinide sağladım :D Özellikle serinin ortalarına gelmeden önceki bölümler o kadar heyecanlıydı ki insan kalpten gidebilirdi. Yazın zaten her şeyi açıklamış karakterlerin burun çizimlerini saymazsak 4/4 lük bir seriydi.

    • April 11, 2011 at 8:38 pm

      burun mu? hahah ben sevdim farklı bir çizim tarzı var.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

  • 558,902 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: