25
Sep
10

Evet, steampunk böyle bir şey

Dev çarklar, fışkıran buharlar, bakır-gri tonlarında tangır tungur makinalar… tamam günümüzün ve yakın geleceğin minimalist, zarif teknolojisi de çok estetik ama 19. yüzyıl’a ait teknolojik ürünlerin güzelliği bambaşka. Zaten felaketler çağı olan 20.yy’ın yanında 19. yüzyıl her yönüyle çok sevimli duruyor. Viktoryan moda, yeni şehirler, buhar gücü ve teknolojide hızlı gelişmeler, birbiri ardına icad edilecek bir sürü şey olması ve dönemin felsefi akımları 19. yy’ı sevmemin başlıca nedenleri. Bu yüzden bence sürekli bir Jules Verne bakış açısıyla o dönemin teknolojisinden yola çıkarak gelecek tahayyülleri yapan steampunk acayip güzel bir tür.

Sanırım Akira’nın yönetmeni Otamo Katsuhiro, bir film yapayım steampunk denince akla ilk o gelsin diye düşünmüş. Filmde bu türe dair akla gelebilecek, buharlı trende kovalamaca sahnesi dahil her şey var. Akira zaten o dönemin en yüksek bütçeli anime filmiymiş, Steamboy da 20 yıl sonrasının en yüksek bütçeli anime filmi olmuş. 19. yy. teknolojisinin gürültücü ve her an patlamaya hazır hali filmin tamamına yayılmış. Hiç bu kadar gürültülü, patırtılı, patlamalı, yakıp yıkmalı anime izlememiştim. Baştan sona tempo çok yüksek, sürekli bir koşuşturma ve aksiyon var. Bu çok hoşuma giden hızlı ritim karakterler konuşurken bile devam ediyor, sürekli birbirlerinin laflarına atlıyorlar, aynı anda konuşuyorlar hatta aynı anda iki alakasız konudan konuşuyorlar.

Genç bir mucit olan ve bir fabrikada teknisyen olarak çalışan baş karakterimiz Ray Steam’in babası ve dedesi başarılı birer muciddir ve düşük sıcaklıkta sıkıştırılmış buhar enerjisi üzerinde çalışmaktadırlar. Komple mühendis olan Steam ailesinde bilim felsefesi konusunda görüş ayrılıkları belirir ve dede Lloyd Steam icadının silah şirketleri tarafından kullanılmasına karşı çıkarak buhar küresi denilen şeyi saklaması için torunu Ray’e gönderir. Baba Edward Steam ise bilimin yıkım getirmesinde bir sakınca görmemektedir, insanlığın nasıl olsa toparlanıp bilimin gücünü kontrol etmeyi öğrenerek ilerleyeceğine inanmaktadır. Ray de bu kimin haklı kimin haksız, kimin iyi kimin kötü olduğunun belli olmadığı çekişmede bir o tarafa, bir bu tarafa gider gelir. Filmin sonuna kadar “ya biz şimdi kimin tarafındayız?” diye düşündüm ama bu filmde tutulacak taraf yok.

Filmdeki en süper karakter Steamlerin çalıştığı O’Hara şirketinin varisi Scarlett’ti. Bu kendini beğenmiş, kaprisli burjuva ne kadar gıcık bir tip olsa da nefret etmek mümkün değil, filmde en çok ona güldüm. Olan bitenle hiç ilgilenmeyip sürekli herkesin kendi istekleriyle ilgilenmesini bekleyen bu küçük hanım etraf tuhaf tuhaf buharlı makinelerle savaş alanına dönmüşken bile bir şekilde konuya alakasız kalmayı başardı.

Ben filmin her sahnesini heyecanlı ve eğlenceli buldum. Zaten müziklerin ve patlamaların etkisiyle şaşaalı sahnelerle dolu. Filmde her şey büyük ve her şey patlıyor *_* Bu filmde gözünü kırpmadan izleme deyimini gerçeğe çevirmiş olabilirim çünkü film bittiğinde gözlerim yanıyordu.


3 Responses to “Evet, steampunk böyle bir şey”


 1. 1
  September 25, 2010 at 9:08 pm

  Zevkle okudum ,teşekürler.

 2. November 28, 2010 at 9:29 pm

  Ben bu filmi yeni izledim ve bugüne kadar izlememiş olmama şaşırdım. Studio 4c’nin işlerini takip etmeye çalışırım ve bunun gözümden kaçmış olması pek talihsiz olmuş. Tanıtımını okuduktan sonra bulup izlediğimde dahi “yahu bu fazla kaliteli, hangi studyodan çıkarmış Katsuhiro sensei?” diye düşünerek castingi hevesle bekledim.

  Ayrıca belirtmem gerekir, film bittikten sonra kapatmayın ve izlemeye devam edin. Ray’in o jetpack ile nasıl bir süperkahraman haline geldiğini kısa kareler eşliğinde betimliyor. İlerisi planlanan bir proje olduğunu düşünüyorum bunun çünkü Ray’in Edison’dan ampülü aldığı bir skeç var. Tabi steampunk kısmının sonu oluyor orası.

  • November 28, 2010 at 9:48 pm

   aaaa hadi ya! ben pera müzesinin anime gösterimlerinde izlediğim için sonunu izleyemedim tabii :(


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: