04
Aug
10

darker than black

Darker than black’in son OVA serisini az önce bitirdim ve o gazla yazmaya başlıyorum. Öncelikle şapşahaneydi hatta tüm darker than black serileri içinde en beğendiğim oldu. Hikaye çok derli toplu ilerliyor ve beklenmedik bir şekilde romantik.

DTB manga ya da romandan uyarlama değil, senaryosuyla, her şeyiyle yönetmen Okamura Tensai tarafından yaratılmış bir TV serisi. Tensai tabii adamın gerçek adı değil, çünkü hepinizin animelerden öğrenmiş olduğu üzere tensai dahi demek. Bir insanın adını dahi olarak değiştirmesi için nasıl bir megaloman olması gerek bilmiyorum.

Seri esrarengiz bir doğa olayından sonra çeşitli güçler kazanan, keiyakusha (contractor) denilen insanların ve onların bağlı olduğu “sendika” denilen örgütün içinde bulunduğu olayları anlatıyor. Hikaye Tokyo’da başlasa da baş karakter Hei ve pek çok önemli karakter Çinli. Ben zaten Çinli anime karakterlerini oldum olası severim ama Hei’e olan sevgim bambaşka, zaman zaman acayip sevimli, zaman zaman da acayip karizmatik olabilen bir tip. Hei de bir keiyakusha, sahip olduğu güç ise elektrik. İş üzerindeyken çok şık bir bıçak ve maske kullanıyor, bir de siyah kıyafetleri var ki cidden göz zevkine hitap eden bir karakter. Yeraltı dünyasında siyah shinigami olarak tanınıyor, zaten hei Çince siyah demek.
Keiyakushaların güçlerini kullandıktan sonra ödemeleri gereken bir bedel var. Bu genellikle tuhaf bir davranış oluyor mesela saçlarını yolmak ya da çiçek yaprağı yemek. Hei’in bedeli yemek yemek. Önce elektrikle insanları çarpıyor sonra da deli gibi yemek yiyor. Aldığı kalorileri elektrik enerjisine dönüştürdüğünden olacak ki hiç kilo almıyor. Bir çeşit jeneratör ^^’

1. ve 2. seriler arasında bir atlama olmuştu, sapa sağlam bıraktığımız Hei’i dağılmış ve alkolik bulmuştuk. Bu en son çıkan OVA da aradaki olayları anlatıyor ve Hei’in depresyon ve alkole nasıl vardığını, Yin’le arasında neler olduğunu ve onu öldürme kararını nasıl aldığını görüyoruz.

Aslında Hei ve Yin çok tuhaf bir çift, ikisi de çok sessiz ve ifadesiz. Ama çok tatlılaaaaar ^w^ Diğerlerine göre OVAnın biraz daha melankolik ve duygusal bir atmosferi var. Ayrıca enfes aksion sahneleri içeriyor. 2. seride Hei pek kendinde değildi, üstelik bir ara güçlerini de kaybetmişti bu yüzden Hei’in formda olduğu zamanlara dönmek ve insanları cozur cozur çarpmasını izlemek çok iyi oldu. Gerçekten leziz bir seriydi, tadı damağımda kaldı. İnşallah devamı en kısa sürede gelir. RAmen.


4 Responses to “darker than black”


 1. August 5, 2010 at 11:02 am

  http://asabigus.wordpress.com/2010/01/09/japonya%E5%9B%9B-yaradilis-oykusu/ Şöyle bir yazısı vardı Ota’nın, Darker Than Black’i izledikten sonra güzel gelmişti onu okumak. İzanagi ve İzanami’nin aslında kimler olduklarını öğrenmek japon olmayan izleyici için önemliymiş meğerse.

 2. 2 Mustafa Özkan
  August 8, 2010 at 1:26 pm

  DTB’nin ilk iki serisindeki İzanami-İzanagi muhabbetlerinden ve Ghost Hound’daki Kojiki-Nihongi kitapları ile ilgili bölümlerden sonra kütüphaneden Japon Mitolojisi kitabı edindim ve hala okuyorum. Tabi garip geliyor bizim kültürümüzde göre fakat adamların 1946 yılına kadar tanrı soyundan geldiklerini düşünmeleri ile şimdiki teknolojileri arasında bağlantı da kuramıyorsun :)

  – spoiler –

  OVA’ya gelince bu yazıdan sonra haberim oldu oturdum izledim. Dediğin gibi daha derli toplu gidiyor ve Hei’nin ayyaş haline nasıl dönüştüğünü anlayabiliyoruz. Herşey iyi güzelde her durumda yapılacak en mantıklı şeyi yapan contractor Hei nerede dedim Yin uyandıktan sonraki sahnede. “O ölürse dizi biter abi” ekolü mü yani :) Buna karşın ikinci sezonun başındaki şaşkınlığı mantıklı şekilde gideren bir seriydi. “Yin is not dead” ile bitmesi ise ayrıca zaten…

  – spoiler –

 3. August 8, 2010 at 4:45 pm

  şimdi bu yorumları okuyunca japon mitolojisi konusunda geri kalmış olduğumu panikle gördüm ^_^’ en kısa zamanda ben de bir japon mitolojisi kaynağı edineyim :)

  Hei zaten hep bir contractora göre duygusal davrandığı için o kısım beni şaşırtmadı ama biraz bayıktı, daha iyisini yapabilirlerdi bence.

 4. 4 Mustafa Özkan
  August 9, 2010 at 12:58 am

  Adam sadece Yin konusunda duygusal ama. Gerisini kırıp geçiriyor :D


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: