04
Jul
10

Adını bilmiyoruz ama çok sevdik

Son dönemin en çok ilgi çeken serilerinden biri Durarara!!, Durrarara!!, Dullalalah!! veyahut DRRR!!! oldu. Adının romajiyle nasıl yazılması gerektiği konusunda fansub grupları bir türlü uzlaşmaya varamadı ama bu seri en başından itibaren anime severlerde büyük beklentiler oluşturdu, özellikle de Baccano serisini sevenlerde. Çünkü Durarara!! da Baccano gibi Narita Ryougo’nun romanından uyarlanıyordu ve aynı yönetmenin elinden çıkıyordu.

Ben Baccano’yu izlerken çok zorlanmıştım çünkü çok tuhaf bir kurgusu var bir yap-bozu kenarlarından ortasına doğru yapmak gibi, merkezdeki son parçalara gelene kadar resmin ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Baccano’nun yarısından fazlasını izledikten sonra hala daha konunun ne olduğu ve baş karakterlerin hangileri olduğunu çözememiş olduğumu üzüntüyle fark etmiştim ama son bölümleri izleyince her şey yerine oturdu.

Durarara!!yı yazarın bu garip tarzının bilincinde olarak izledim. Serinin son çeyreğine kadar her bölümde bir karakteri tanıyacağımızı, bu sırada olaylara ve olayların başlangıcına dair bir sürü şey öğreneceğimizi, ama yalnızca son bölümlerde parçaların yerine oturacağını biliyordum. Buna rağmen kendimi “Bu 3 salak öğrenci kim? Ne gereksiz karakterler. Niye koymuşlar ki bunları, hikayeyle ne alakası var?” diye sitem etmekten alamadım.  O üçlünün aslında serinin en önemli karakterleri olduğunu öğrendiğimde nasıl göt olduğumu tahmin edebilirsiniz.

Serinin önemli karakterlerinden biri bir dullahan yani İrlanda mitolojisindeki kopuk başlı karakterlerden. Bir kadın olan dullahanımız Celty normalde kolunun altında taşıması gereken kafasını kaybetmiş ve “başını vermeyen şehit” edalarında kopuk kafasının peşinden Japonyalara kadar gitmiş. İkebukuro şehrinin yeraltı dünyasından kuryelik yapmakta ve siyah bir motorla gezmekte. İsim konusunda karışıklık da burdan kaynaklanıyor. Benim anladığım kadarıyla yazar dullahan kelimesiyle motor sesini birleştirip bir sözcük oyunu yapmış çünkü Japonca’da l harfi r olarak okunur, dolayısıyla dullahan’a da durrahan denir. Burdan da kitabın adı デュラララ!! olmuş ama bunu latin harfleriyle farklı şekillerde yazmak mümkün. Hangisi daha doğru bilmiyorum ama bence dullalala kesinlikle yanlış çeviri.

Konuyu fazla anlatmaya gerek yok nasılsa son kısıma kadar bir bok anlamayacaksınız. İşte bir dullahan var, bir de Dollars denilen, internet üzerinden yayılan bir çete, bir de bi takım başka çeteler, yeraltı dünyası, şehirde tuhaf olaylar oluyor falan filan… Ama karakterleri tanıtır gibi yapıp çaktırmadan konuyu anlatan bir seri olduğu için bir takım şahane karakterler içerdiğini söyleyebilirim.

Bunlardan biri gücünü öfkesinden alan adam Shizuo. Deli kuvveti derler ya işte ondan var bunda. Sinirlendiği zaman (ki zaten genellikle sinirli) gözü dönüyor ve kendi kemiklerini çatırdatmak pahasına sahip olmadığı bir kas gücünü ortaya çıkarabiliyor. Araba kapılarını çıplak elle parçalayabiliyor mesela. Oldukça da karizmatik bir karakter olduğunun altını çizmek isterim. Etrafta “korosu korosu korosu…” diye dolaşmasına bayılıyorum.

Bir diğer sevdiğim karakter de Shizuo’nun ezeli düşmanı İzaya. Çok zeki ve şeytani hatta biraz da ruh hastası bir kişilik. Şehir de olup biten her şeyden haberdar gibi görünüyor ve para karşılığı isteyenlerle bilgisini paylaşıyor. Yalnızca olaylara dair bilgi sahibi değil, aslında olayları geliştiren de o. Sürekli satranç, shogi ve çin daması taşlarını karışık kullandığı bir oyun oynuyor ve bu oyun üzerinde şehirde hangi olayları yaratacağını planlıyor.

Durarara!!yı izlemeden önce Baccano’yu izlemek daha iyi çünkü Durarara’da Baccano karakterlerine pek çok kez gönderme yapılıyor. Yalnızca bu da değil, bu seriyle ilgili en çok sevdiğim şeylerden biri tüm diğer animelere yapılan göndermeler. İki tane otaku karakter olması da bu işi kolaylaştırıyor. Örneğin bunlardan birinin telefonu yönetmenin başka bir serisi olan Jigoku Shoujo’dan Enma Ai’ın ünlü repliği ile çalıyordu: “Bi kez de ölmeyi denesene”

Durarara’nın açılışları da aynı Baccano gibi, karakterleri günlük hayatları için de tek tek görüyoruz ve her karakter dondurulup zoomlanarak yanında adı gösteriliyor. İlk açılış şarkısı da animenin adı gibi bir çeviri karmaşasına kurban gitti. “roar out loud” mı diyor ne diyor anlaşılamadı. (bence “roar out loud” diyor.)

Advertisements

2 Responses to “Adını bilmiyoruz ama çok sevdik”


 1. July 6, 2010 at 12:22 am

  “ippen shinde miru?” ilk kez o sahnede ciddi biçimde gülmüştüm. Sonra arkası geldi. Taiga ve Usagi figurlerinin kavgalarını da unutabilmiş değilim.

  Malum birinin Dollars’ın başı olduğu ortaya çıktığında şaşırdım ancak sonra her şeyin ne yönde ilerleyeceği bence fazla belli oldu. Bunun en büyük sebebi ilk 3-4. bölümlerde salak gibi Durarara duvar kağıdı aramamdı. Fanmade duvar kağıtlarında ne kadar çok spoiler olabileceğini görseniz aklınız durur. Oysa masumca Dolars main page’ini ekranımı koymak istemiştim.

  Benim favori karakterim Shizuo ve Simon oldu. Hele Simon’un İzaya ile son bölümde “LOVE” yazılı tabela önünde yaptığı konuşma efsaneviydi. Bence Durarara bitmedi. Light Novelları okumuş değilim ama anime bitmeyecekmiş ve sanki ara verirmiş havasında bitti. Ya da açık kapı bıraktılar bilemeyeceğim.

  *Tavşan kaçışı bölümü en güzel bölümdü.

  • July 6, 2010 at 2:49 am

   nihbrin harikasın ya kesinlikle katılıyorum tavşan kaçışı cidden en güzel bölümdü :D ve de evet figür kavgası “niye bunların hepsi bishoujo =_='” heh şimdi aklıma geldi bir de walker mıydı neydi kida’nın kız arkadaşını kurtarmadan önceki “bu şimdi bir manga olsaydı…” konulu tiradı ve sonrası muhteşemdi, çok güldüm.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: