17
May
10

Claymore

Haddinden fazla karanlık bir fantastik seri bu. Dökülen kanın, ölen insanların ve doğranan uzuvların haddi hesabı yok. Bütün karakterler parçalamaya ve parçalanmaya müsait olunca böyle sahneler ortaya çıkıyor tabii.

Yoma denilen iblislerin insan bağırsaklarıyla beslendiği Ortaçağvari bir dünyada bu iblisleri avlayan kadın savaşçıları konu alıyor seri. Claymore diye anılan bu yarı-yoma, yarı-insan sarışın kadınlar yomalarla ücret karşılığı mücadele eden bir organizasyona bağlı. Bu kadınlar yoma kanı taşıdıkları için bir kaç lokma yiyecekle uzun süre idare edebiliyorlar, çok güçlüler ve kısıtlı da olsa kopan uzuvlarını geri yapıştırma yeteneğine sahipler. Böyle bir yetenek olunca havada uçuşan kol ve bacakların ne kadar fazla olduğunu tahmin edebilirsiniz. Tüm bu hikayenin en ilginç yanı bu kadınların yoma yeteneklerini çok fazla kullanmaları durumunda tamamen yomaya dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya olmaları. Bu sınırı geçip insan bilincini tamamen kaybetme korkusu serinin gerilim seviyesini iyice arttırıyor.

Çok sürükleyici bir seri çünkü karakterleri gerçekten zorlayan dövüşler ve imkansız görünen düşmanlar içeriyor. Her şeyin pamuk ipliğine bağlı olması heyecanı iyice arttırıyor. Gerçekten acımasız bir seri diyebilirim, her an çok önemli bir karakterin bir uzvu sonsuza dek kopabilir ya da bayıldığınız ve ekranda kanlı canlı duran bir karakterin saniyeler içinde kafası kopup top gibi gözünüzün önünde yuvarlanabilir. Çok fena ya! Ölen karakterlerin arkasından yas tutacak vaktiniz bile olmuyor.

Farklı dövüş stillerine sahip süper karizmatik karakterlerle dolu ortalık ama her an hepsi ölebilir. Maaşallah mangaka kimsenin gözünün yaşına bakmamış. Bir süre sonra olay klasik bir intikam hikayesine dönse ve finalin nasıl olacağı açık seçik görülmeye başlansa bile her şeyin imkansıza yakın zorlukta olması o malum finale nasıl gidileceği konusunda merak uyandırıyor ve böylece gerilimin seviyesinin düşmesi engelleniyor. Renk kullanımı ve çizim tarzı da hikayenin karanlık havasına uyuyor. İnsanı içine çeken bir kabuslar dünyası yaratmışlar. Basiliks, gantz gibi seinen serileri sevenleri ekrana yapıştıracak bir anime.


6 Responses to “Claymore”


 1. 1 Loreathan
  May 17, 2010 at 10:58 am

  Sadece bir bölümün yarısını izlemiştim ama şimdi iyice merak ettim, en kısa sürede izliyim bari ^_^

 2. May 17, 2010 at 2:53 pm

  Son zamanlarda Bleach bana Claymore’u daha da çok anımsatıyor. Hayır Bleach’te ölen kalan pek yok, hatta neredeyse hiç yok çünkü zaten hepsi ölü, ancak zorluğun hep imkansızlıkta olması durumu var. Bir rakip belirir ve yenmesi çok zordur, rakip çok güçlüdür ve bir sonraki rakibi daha da zor olacaktır ama şimdi karşısındakine bakmalıdır. Ne olursa olsun onu yenmelidir falan. Ucu ucuna kazanır hep. Sonraki rakibinde yine öyle olur, arada kaybeder gurur yapar kendini geliştirir. Eh baştan azmetseydin de son rakibe kadar rahat rahat ilerleseydin diyesi gelir insanın. Bu da öyle bir seri.

 3. 3 Gorath
  June 11, 2010 at 2:29 pm

  Benim gibi fantastik seri müptelaları için biçilmiş kaftan… Özellikle de mangası… Ayda bir çıkmasa bir de…

  Umarım mangasından seriyi takip ediyorsundur içten. Animesinin finali yine filler sonuçta…

  Ayrıca bu çok beğenerek okuduğum yazın için teşekkürler. :)

  • June 13, 2010 at 1:12 am

   demek final fillerdı ha? sevindim, daha iyi olabileceğini düşünmüştüm çünkü.

 4. June 21, 2010 at 9:11 pm

  şimdi buna yeni sezon yapmayacaklar mı?

  • June 21, 2010 at 10:40 pm

   bence yapsınlar ama şimdilik öyle bir proje yok sanırım.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: