06
Mar
10

Robotlar sevgi için programlanırsa…

Daha önce ne kadar çok sevdiğimden söz ettiğim xxxHolic’in yaratıcıları CLAMP’ın başka bir serisi olan Chobits’den söz edeceğim. Chobits shoujo tadında bir seinendir desem süper tanımlamış olurum bence. Bu birbirine uzak iki türün takipçilerini de memnun edecek kapasiteye sahip. Bir yandan dozu iyi ayarlanmış ecchi esprilerle güldürüyor, bir yandan da sevimlilik ve romantizm saçıyor.

Yakın bir gelecekte kişisel bilgisayarların gelişimi almış başını yürümüş ve insanlar yanlarında laptop, iphone filan değil birer android taşır olmuşlar. İlk yıl üniversiteye giremeyen ve sınava hazırlanmak için taşradan Tokyo’ya taşınan baş karakterimiz Hideki de persocon denilen bu androidlerden bir tane almak istemektedir ama parası yoktur. Ve bak sen şu allahın işine, Hideki evinin yakınında çöpe atılmış çok güzel bir persocon bulur. Hideki’nin persocon’u alıp eve getirmesiyle hikayemiz başlar.

İlk bölüm sanırım en çok güldüğüm bölümdü. Hideki’nin önce bu persoconun açma düğmesinin neresinde olduğunu bulmak için saçını başını yolması ardından odasında birden bire ortaya çıkan bu yarıçıplak robot kızı kapıya gelenlerden saklamak için şekilden şekile girmesine katıla katıla gülmüştüm. Hiç izlemek istemeyenlerin bile en azından ilk bölümü izlemesini tavsiye ederim. Zaten bir başlayınca devamı da gelir.

Bu gizemli persocon diğerlerinin aksine hiçbir şey bilmemektedir, hatta konuşmayı bile. Tek söylediği kelime chii olduğu için Hideki ona Chii ismini verir. Çok geçmeden anlaşılır ki Chii diğer persoconlardan çok daha üstündür ve inanılmaz bir öğrenme kapasitesi vardır. Persoconlar aslında insanlara hizmet için var olsalar da Chii daha çok Hideki’nin evcil hayvanı ya da kız arkadaşı gibidir. Chii her şeyi Hideki’den öğrenmeye başlar. Bu öğrenim sürecini izlemek çok eğlenceliydi. Chii Hideki’nin her hareketini müthiş bir sevimlilikle taklit ediyor ve öğrendiği şeyleri yalan yanlış da olsa hemen uygulamaya koyup komik durumlara yol açıyor.

Chobits’i izleyen herkesin en bayıldığı karakterlerden biri Hideki’nin arkadaşının küçük persocon’u Sumomo. Bıcır bıcır bir şey olan Sumomo Chii’ye pek çok konuda öğretmenlik yapıyor. Ama bence sevimlilik konusunda Chii’yi geçemez. Chii’nin dünyaya sürekli safça ve şaşkınlık içinde bakması ve kedi yavrusu tavırları bambaşka. Ayrıca pembe beyaz kulakları ve arkada tavşan kulağı gibi ikiye ayrılan uzun saçları çok güzel. Seri boyunca Chii’yi güzel elbiseler içinde görüyoruz ama bence ona en çok ilk başta kıyafet yokluğundan giydiği Hideki’nin bol kıyafetleri yakışmıştı.

Herhalde çok az kişi bu fikrime katılır ama ben en çok Chii ve Hideki’nin saçma sapan günlük maceralarını konu alan bölümleri sevmiştim. Chii’nin nerden geldiğine ya da Chobits’in ne olduğuna dair, hikayenin ciddileştiği bölümler hiç olmasa da olurdu bence. Örneğin Chii’nin Sumomo’yu omzuna koyup iç çamaşırı almaya gittiği bölümü saatlerce izleyebilirdim.

Hideki ve Chii’nin günleri çok sevimli ve eğlenceli bir şekilde geçse de hikaye insan-android ilişkisinin nasıl olacağı noktasında düğümleniyor. Chobits insanlarla androidlerin ilişkisini inceleyen Eve no Jikan gibi animelerden çok farklı çünkü ciddiyetsiz ve masalsı bir konusu var ve insan-adroid arkadaşlığına değil aşkına odaklanıyor. Üstelik ortada koşulsuz sevilmek ve mutlu olmak için üretilmiş bir android olması işleri iyice karıştırıyor. Her şeye rağmen Chii ve Hideki sonsuza dek birlikte yaşasınlar, mutlu olsunlar diyip işin içinden çıkamıyoruz. Bölümlerden birinde bize bir android ve bir insanın mutsuz biten evliliğini de örnek olarak sunmaları iyice kafa karıştırıyor. Mangasını okumadım ama öğrendiğime göre mangada bu problemi animedekinin tam zıttı bir sonuca ulaştırmışlar. Tabiiki de animede hangi sonuca varıldığını söylemiyorum, izleyin görün.

Advertisements

4 Responses to “Robotlar sevgi için programlanırsa…”


 1. March 7, 2010 at 10:48 pm

  Ben Chobits’i tümüyle izlemedim. İzleyen çok ve bana anlatılması kaçınılmazdı. Bir hikayeyi bilince onu öğrenme arzumu kaybediyorum, ne yapayım. Günümüzdeki aşırı doz olan moe türünün öncülerinden biri aslında, ancak şu andaki konsept olarak aynı seriler chobits’in yarısı kadar etki uyandıramıyorlar. Akikan vardı mesela, hikayesinin özetine biraz göz atarsan benzerlikleri rahatlıkla farkedebilirsin. Love Hina bu akıma ivme verdi ve her çıkan harem, moe, temalı animede chobits ile Hina’nın izleri gözden kaçırılamayacak kadar büyük. Sanırım satan bu, “Tatlılık, saflık ve başı boş kız arkadaşlar”

  Yeni bir şeyler denemeleri lazım bence artık. Maria Holic yada Sayanora Zetsubou Sensei gibi gerçekten uç animeleri daha sık görmeyi insanlar daha çok istebiliyorlar.

  İlk bölümü tekrar izleyeceğim :P

  • March 7, 2010 at 10:56 pm

   ilk bölümün ikinci yarısı tam olarak :D
   ben de aslında tam olarak maria holic, zetsubou sensei tarzı animelere bayılıyorum ama bunların ticari başarısı düşük oluyor sanırım.

 2. 3 Anonymous
  August 19, 2011 at 4:06 am

  Chobits ile alakası olmasa da buraya yazmadan geçemeyeceğim. Belki yaoi ve robot seven ancak henüz okumamış biri buna rastlar. Robotların sevgi için programlanması deyince aklıma gelen ilk şey: Love Neco. Mishima Kazuhiko-sensei’nin sevdiğim mangalarından biridir. Tavsiye ederim. Sevmiştim.

  • August 20, 2011 at 2:44 pm

   hmm bunu ben de okuyabilirim, bütün yaoiler birbirinin aynı gelmeye başladı şu sıralar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: