02
Mar
10

Yaoi’ye giriş

Yaoi:101 dersimizi başlatıyorum. Umarım bu türü merak edenler ve önyargılarından ötürü şimdiye dek bu güzelliği kaçırmış olanlar için yararlı bir yazı olur.

Yaoi, kadınlar tarafından okunan ve genellikle kadın manga-kalar tarafından çizilen yakışıklı erkeklerin birbirlerine karşı olan aşklarını ya da eşcinsel ilişkilerini anlatan mangalara ve bunlardan uyarlanan animelere verilen addır. Kimi yaoi eserlerinde erotizmin dozu hentai sınıfına girecek kadar fazlayken kimilerinde de çok azdır.

Shounen Ai (boys’ love) ve yaoi terimlerinin eş anlamlı olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Bazılarına göre yaoi pornografik iken shounen ai daha usturuplu olan eserleri tanımlamak için kullanılmalıdır. Benim gördüğüm kadarıyla bu gereksiz bir tartışma çünkü zaten iki türün hayran kitlesi de aynı, birini izleyen diğerini de izliyor ve hayranlar hepsine kısaca yaoi demeyi tercih ediyor. Yaoi “yama nashi, ochi nashi, imi nashi”nin kısaltması. Anlamı: doruk noktasız, amaçsız, anlamsız.

Yaoilerde aşırı idealize edilmiş erkek tipleri kullanılır, bunlar genellikle aşırı yakışıklı, kültürlü, iyi eğitimli, duygusal ve bazen de çok zengin olurlar. Yaoi’ye eşcinsel animesi ya da mangası demek çok yanlış olur çünkü Yaoi karakterleri çoğunlukla eşcinsel değil, başka bir erkeğe aşık olmuş heteroseksüel erkeklerdir. Bu aşkları nedeniyle o güne kadar inandıkları ahlak kurallarıyla çelişkiye düşüp acı çekerler. “ikimiz de erkeğiz, bu çok yanlış” ve “ben gay değilim” en klişe yaoi replikleridir. Muhtemelen “bu çok anlamsız, başka bir erkeğe aşık olan bir erkek heteroseksüel değildir” diyorsunuz. Size zaten yaoi’nin açılımının “amaçsız, anlamsız” olduğunu hatırlatırım. Yaoi’lerde ne olup biteceğini sadece kadınların keyfi bilir. 92 yılında Japonya’da bir eşcinsel, yaoicilere yönelik bir açık mektup yayımlayarak yaoilerde eşcinsellerin yanlış tanıtıldığından, eşcinsel erkeklerin uzun boylu, yakışıklı, zengin olarak gösterildiğinden, eşcinsellerin sorunlarının gözardı edildiğinden dem vurmuş. Yaoi sanatçıları da buna bu türün yalnızca kadınları eğlendirmek için var olduğunu ve gerçek eşcinsel erkekleri anlatmak gibi bir zorunlulukları olmadığını söyleyerek cevap vermiş.

Yaoi üzerinde dönen tartışmalar yalnızca eşcinsellerin şikayetlerinden ibaret değil tabiki de. Muhafazakar kesimler de bu türden hiç hazzetmiyor. Rahatsızlığın kaynağı yaoi mangaların yetişkin kadınların yanısıra ergenlik dönemindeki genç kızlar tarafından yoğun ilgi görmesi. Yaoinin genç kızlara ne gibi bir zararı dokunacağını anlamak güç olsa da tartışmalarden etkilenen bir kütüphane ellerindeki yaoi mangaları +18 olarak kategorilendirip artık küçük kızlara vermeyeceklerini ve yeni yaoi mangalar almayacaklarını söyleyince bunun cinsiyet ayrımcılığı olduğuna inanan bir grup aktivist kütüphanenin önünde eylem yapıp, bu kararlarından vazgeçmelerini sağlamış. (Japonya tuhaf memleket)

Peki ergen kızların yaoiye olan bu ilgisinin nedeni ne? Bir teoriye göre yaoi, cinselliği acı verici bir deneyim olarak algılayan, tüm toplumsal cinsiyet rollerinin ağırlığını üstünden hisseden kızların cinselliği kadın bedeninden dolayısıyla da kendi bedenlerinden soyutlayarak algılamalarını sağlıyor.

Yaoiden deyince mutlaka anlatılması gereken iki terim ‘uke’ ve ‘seme’ tabiki de. Seme eşlerden ilişkide baskın olanı, uke de pasif olanı ifade ediyor. Bu aktif-pasif durumu yalnıza cinsel ilişki için geçerli değil duygusal olarak da seme ilişkinin ilerlemesini sağlayan, uke de direnç gösteren taraftır. Uke kaçar, seme kovalar (tabii istisnalar da yok değil). Çifte baktığımızda kimin uke, kimin seme olduğunu hemen görürüz: Seme uzun boyludur, uke ufak tefek, daha feminen ve utangaçtır. Çiftten söz edilirken önce seme’nin adının ilk iki hecesi sonra uke’nin adının ilk iki hecesi semeXuke şeklinde yazılır. Bu yalnızca yaoiler için geçerli değil Japonlar günlük dilde de bunu kullanırlar önce erkeğin adı sonra kadının adı söylenir. (örneğin Naruto ve Sakura çiftinden söz edilirken NaruXSaku ya da NaruSaku)

Son olarak Yaoi hakkında yeni öğrendiğim bir terimi anlatmak istiyorum (Lucky Star’dan öğrendim bunu) Yaoi hayranlarına ‘fujoshi’ (腐女子) deniliyor bu kelime hanımefendi anlamına gelen fujoshi’nin (婦女子) başındaki kadın anlamına gelen fu (婦) kanjisinin çürük anlamına gelen başka bir fu (腐) ile değiştirilmesiyle elde ediliyor, yozlaşmış kadın gibi bir anlamı var.

Advertisements

38 Responses to “Yaoi’ye giriş”


 1. March 4, 2010 at 12:44 am

  Yaoi aslında eğlenmek için izlenebilecek yagane türlerdendir.
  Ancak herkes mi zengin çocuğu olur kardeşim yok mu hiç aranızda Japonyanın kırsal kesiminden kopup gelen gençler diyede insanı düşündürür, çok ender olarak bir taraf fakir olur diğer taraf yine zengin.

  Kadınlar tarafından çokca sevilmesi heteroseksüel erkekler tarafındansa pek tercih edilmemesinin sebebi toplumsal baskıdır şimdi yaoi izleyen erkeğe millet gay gözüyle bakar gözleri kör olur inşallah : ) Aynı şey kadın – kadın aşkı anlatan animeler içinde geçerlidir erkek karakterler genelde bu tarz hikayelere bayılır ama bir kadın bunu izlerse al başına belayı : ) hemen lezbiyen olarak damgayı yersin hele bir erkek karakter bu tarz seriler izlediğini öğrenirse bir kadının işi kötü kardeşim olaylar gelişir artık lez fantazisi yapan insanların bir numaralı hedef tahtası haline gelir kadın karakterimiz çünkü erkek karakterlerin lezbiyenleri lezbiyen bırakmamak gibi ilginç amaçları vardır tabi herkes böyle demiyorum ama genel böyle. Oysa kadınların gaylerin gayliklerini ellerinden almak gibi bir amaç edindiklerine pek şahit olmayız.

  Bu bakımdan kadın-kadın aşkını anlatan serileri izleyen kadınların ve erkek-erkek aşkını anlatan animeleri izleyen erkeklerin izlediğini herkesle paylaşmaması çok daha hoş olacaktır. Tamam belki benim için karşı tarafa yaklaşımımda bir değişiklik olmayacaktır ancak dünyanın öbür ucunada gitseniz başkalarının sizi yukarıda bahsettiğim şekilde damgalaması büyük olasılıktır. Ama beni sırf bu tarz anime izliyorum diye damgalayacak insanla zaten işim olmaz diyorsanız siz bilirsiniz.Hatta rockchu olum abartmışsın gibi bir düşünceniz varsa hemen bir arkadaşınıza bu tarz seriler izlediğinizden bahsedip deneme yanılma yöntemi ile güzel bir hayat tecrübesi edinebilirsiniz…

  Evet iki uzun paragrafla ön yargılardan sırf bu tarz animeleri izliyorsunuz diye oluşabilecek olaylardan bahsettim :D şimdi gelelim türle ilgili genel düşüncelerime benim gibi en ağır hentaisinden en naif serisine kadar her türlü animeyi izleyen, ana karakter ölünce ağlamak yerine kahkahalarla gülen bir insanın bu tarzıda sevmesi doğaldır :D Hemen her yaoi serisinde kopuyorum karakterler ilişkileri insanı gülme krizlerine sokuyor gerçi ben dramayada gülüyorum ama olsun.

  Son olarak bu tarzın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerine gelecek olursak: öyle bir şey yok (cem’in dediği gibi) valla yok billa yok :D olsa ben bilirim. Kadınlar üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum zaten onlar bu tarzı saf eğlence / duygusal patlama için takip ediyor genelde de keyiften dört köşe oluyorlar. Standart bir erkek insan üzerinde de olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum o yüzden erkeklerde rahat rahat izleyebilir yani ben yaoi izleyipte unan ne güzelmiş erkek – erkeğe aşk bende yarın birine yazayım diyen insan evladına daha rastlamadım öyle bir korkunuz varsa boşuna :)

  Evet gecenin bu saatinde bu ulvi yazıyı yazarak türün ülkemizdeki gelişimine ciddi bir katkı sağladım mı bilmiyorum ama önyargıların azalmasına yardımcı olabildiysem ne mutlu bana : )

  • March 4, 2010 at 1:04 am

   hahah :D süper yorum olmuş eline sağlık. katılıyorum yazdıklarına.

 2. March 7, 2010 at 1:09 pm

  If you like yaoi maybe you’ll like my yaoi blog images collection :)

  http://yaoigallery.blogspot.com

 3. 4 cheru
  March 21, 2010 at 1:52 am

  Yazını çok bilgilendirici buldum. Hatta önyargısı olan insanlar bile okuduğunda belki biraz anlayışlı bakmaya başlarlar düşünüyorum. “Bir teoriye göre yaoi, cinselliği acı verici bir deneyim olarak algılayan, tüm toplumsal cinsiyet rollerinin ağırlığını üstünden hisseden kızların cinselliği kadın bedeninden dolayısıyla da kendi bedenlerinden soyutlayarak algılamalarını sağlıyor.” Özellikle bu kısma katılmadan edemeyeceğim :D Çünkü ben de neden seviyorum bu yaoiyi bu kadar diye düşünmüşümdür.. Eğer yaoideki karakterler kadın olsaydı muhtemelen o karakteri hayatımız boyunca beynimize kazınan ahlak değerleriyle yargılama yoluna gidecektik.. Fark ettiyseniz ne kadar açık fikirli olursak olalım hala mangalarda, filmlerde, dizilerde kadınların cinsel açıdan saf temiz olanlarını seviyoruz. Fakat bunları yapan bir erkek olunca pek tınmıyoruz.. Benim için bir diğer sebebi de shoujolardaki tipik kız karakterleri sıkıcı bulmamdır ki yaoi bu sorunu da kökten çözüyor :D (hatta aptal kızlardan nefret ettiğim halde yaoilerdeki aptal ukeler beni rahatsız etmiyor nedense :P )

  Rockchu gibi açık fikirli arkadaşları da tebrik ediyorum. Eğer yaoi izleyen başka erkekler varsa kadınlar hakkında bir sürü yararlı bilgi edinmişlerdir eminim XD En azından düşünme biçimlerini daha yakından incelemiş olurlar. Yani izlerlerse karlı çıkan kendileri olur :D
  Tabii kadınlar kadar çok sevmelerine imkan yok :D Eşcinsel erkeklerin ise yaoiyi komik bulduğuna inanıyorum. Hatta örneklerini de gördüm. Çünkü yaoideki iki erkek arasındaki ilişkinin bir kadınla erkek arasındaki ilişkiden hiçbir farkı yok. İki eşcinsel erkeğin arasında bu tür konuşmalar geçtiğini düşünemiyorum bile :P

  • March 21, 2010 at 2:29 am

   yeter ki erkekler yaoi izleyen kızlara sapık muamelesi yapmasınlar; izlemeseler de, sevmeseler de olur, razıyım ben :)

   • 6 vsneagaa
    April 6, 2010 at 6:21 pm

    erkek bi arkadaşım telefonumda narusasu bi resim gördü ve bana sürekli sapık dio :(

    • April 7, 2010 at 1:46 pm

     işte bunu yapmasınlar ya :( baskı görüyoruz, insan hakları örgütleri yardımımıza yetişmeli T_T

 4. 8 vsneagaa
  April 6, 2010 at 6:18 pm

  gerçekten çok teşekkürler şunu biraz Türkiye’de öğrensinler canım oku oku sonra kimseyle paylaşama oturuo gerçkten ayrıca benim yuri izlediğimi öğrenenler şu an beni lez sanıolar hatta bazı kız arkadaşlarım benle çıksana fln dienlerde var(şakasına tabi) ama napalım severek okuyoruz izliyoruz ayrıca yaoi çoğu hentai sitesinde de geçiyor ve rahatsız oluorum çünkü hentai yaoi’yi teğet bile geçemez duygu yok bişi yok hayvan gibi sadece cinsellik porno yani lütfen yaoi ve yuri’yi buna karıştırmayalım ayrıca eşcinselleri bu kadar desteklememin bir nedeni de(biraz uçuk gelebilir ama sonuçta yaoi fanıyız anlarsınız) erkek ve kadın arasındaki ilişkiyi yapay ve cinsellik üzerine kurulu buluyorum iki tarafında birbirlerine gerçek anlamda sevgi ve saygısı olmuor fakat eşcinsellerde birbirleriyle olabilmek bir şeyler feda ediyorlar yapaylıktan arınıyorlar siz nasıl düşünürsünüz bilemem ama… yaonin tek olumsuz tarafı erkek arkadaşımızn bisexüel olmasını isticek duruma gelebilirz hatta gelmiş bile olabilirz dikkat

 5. 9 gokce
  April 19, 2010 at 1:22 pm

  evet birçok arkadaşımşla bende aynı fikirdeyim. bende bir yaoi hayranıyım ve bayanım. yaoiler bence çok romantik. iki erkeğin her türlü zorluğa rağmen biraraya gelmek için yaptıkları beni çok etkiliyor. çünkü bunlar gerçekte olmuyor ve yaoi bize bence gerçek hayatta bulamayacağımın romantizmi veriyor.tek bir kötü tarafı var. eğer benim gibi çok okursanız ve romantik tarafınızda fazlaca ve gereksiz derecede güçlüyse o zaman ortaya çıkıyor. gerçek hayatta da bu romantizmi istiyorsunuz ve normal ilkişliler size yavan,gereksiz ve boş geliyor. o zaman işte ayvayı yiyorsunuz.o yüzden dozunda okumak gerekiyor.

 6. 10 :D
  May 22, 2010 at 10:53 pm

  (Japonya tuhaf memleket) :D
  Tebrikler, yazılarınız çok güzel :D

 7. 11 Nuğ
  August 12, 2010 at 11:47 pm

  http://yaoiturkiye.inmyclan.com/

  Yaoi’cisin. Seni üyesi olduğum siteye beklerim :)

  • August 13, 2010 at 3:48 am

   hemmen üye oluyorum ;)

 8. 13 kanamexzero
  August 31, 2010 at 5:28 pm

  Bu konuyu buraya yazıp paylastığın için seni gözlerinden öpüyorum :) Ben çok uzun bir süredir yaoi hayranıyım ve açıkçası sanki Türkiye’de tek benmişim gibi geliyordu. Bu site sayeasinde benim gibi bir sürü insan olduğunu ve aynı duyguları paylastığımı anladım. Yaoi sevdiğimi sadece beni anlayacaklarından emin olduğum yakın arkadaşlarıma söyledim, önce çok şaşırdılar ama artık bu konuda rahat rahat konuşabiliyoruz. Yaoi sevenlere Junjou romantica adındaki anime yi tavsiye ederim. Çok güzeldir, ayrıca gülmekten yerlere yattığım sahneler de var. Şimdilik bu kadar, yaoi’ci arkadaslarımızın hepsine çok teşekkür ederim :) :)

 9. September 2, 2010 at 5:42 am

  Yaoiye ben ilk başta tedirgin yaklaşmıştım.
  Ama şu var ki hikayeler çok derin, çok güzel. İçten’in yazdığı kısımlara da yorumlara da katılıyorum ama şunu söylemeden edemeyeceğim, ben romantik komedi türü filmlerden vs hiç hazzetmiyorum. Toplumsal davranış kalıplarının romantize edilmeye çalışılması gibime geliyor, kadın karekterleri de erkek karekterleri de kendime hiç yakın hissetmedim.

  @Gökçe, yaoi nedir bilmezken de bana çok yavan geliyordu vallahi :)

  Ama gelin görün ki yaoide bir sorgulama var. Napıyorum lan ben var. Bir çatışma var. SEVGİ var. Ayano Yamane’nin bir mangasını okurken (çizimleri muhteşem!) her nedense aklıma takılıverdi, yanyana yürüyor seme ve uke karekter, uke elini seme nin sırtına koymuş. Bana o kadar samimi geldi ki o çizim. Uke kız olsaydı peki? Hiçbir şey hissetmezdim.

  Özellikle Japon dramalarına bakarsak, kadın-erkek ilişkilerinde hep bi idealize edilmişlik, bir yüzeysellik var. İstisnalar oluyor tabii, zaten onlar muhteşem de oluyor ama hiç sevgisini sorgulayan falan birine rastlamadım ben yahu. Aa saçları ne güzel yüzü ne güzel, ay arabası var evi var ne karizmatik… Karizma dediğin ne yahu? Düşünüyor musun? Ama uke düşünüyor işte. Kahretsin lan diyor. Niye beğeniyorum ben bunu diyor…. Anlatabildim mi, olaya dahil olmak yaoide çok daha kolay.

  Ben mesela son günlerde Junjou Romantica’nın Terrorist love kısmısına takmış durumdayım. Miyagi bi sigara yaktı, aynı benim düşündüğüm şeyleri saydı, saydı… Çözümlemene gurban, dedim, başka da bir şey diyemedim.

  Japonya tuhaf memleket, evet, ama yaoinin niye Japonya da çıktığını da düşünmek lazım. Cinsiyet eşitsizliği, toplumsal beklentiler vs aşmış vaziyette orda. Yani yaoi idealize edilmiş erkek karekterlerse heteroseksüel çiftler kat kat idealize edilmiş.

  Lakin bir dükkana girip kızara bozara yaoi mangası sormuştum orda çalışan kıza, kız baktı baktı “BL desu ka?” (BL=Boy Love) dedi, hıı hıı dedim, kız gitti orda çalışan bir çocuğa sordu ve çocuk bana hiçbir ters bakış atmadan “enee sapık bu” demeden birsürü yaoi buldu çıkardı. Ben yabancı olunca daha da tuhaf karşılanır diyordum ama gayet doğal karşıladılar çoğu dükkanda, ayakta manga okuyan insanlar bile duydukları halde hiçbir tepki vermediler.

  Muhteşem değil mi?

 10. 15 kattun
  December 26, 2010 at 6:11 pm

  arkadaslar tum yazdıklarınızı cok dogru ve guzel buldum ama malesef toplumumuz bunları anlayamıcak kafa yapısında ben cok sayıda yaoi izledim ama sapık oldugumu dusumcekleri icin kimseye soliyemedim.sizin gibi insanların var oldugunu bilmek cok guzel

 11. 16 Temp
  February 14, 2011 at 2:45 pm

  Vay be cidden dertliymişsiniz demeden edemeyeceğim. Arkadaşlar bende yaoi hayranıyım ve inanamayacaksınız belki ama “Erkeğim”. Toplum yapısı olayına gelince size katılmıyorum. Savaşmaktan vazgeçtiğiniz anda kaybetmişsiniz demektir. Kız arkadaşımda BLci ve onunla koleksiyon yapmış durumdayız açıkçası. Siz ne kadar zevklerinizi saklarsanız birileri o kadar sizi itici bulur ve uzak tutmaya çalışır kendilerinden. Çok enteresandır benim arkadaşlarım böyle enteresan zevklerim olduğunu bildiği halde benimle hiç dalga geçmemişlerdir. Hatta benim BL hayranlığım kız arkadaşımla tanışmamızdan öncesine dayanır. Eğer zevkleriniz yüzünden arkadaşlarınız yada etrafınızdakiler tarafından yargılanıyorsanız onlarla zaten hiç bir zaman doğru dürüst iletişime geçememişsiniz demektir. “Sizi anlayamayan insanlarla arkadaşlık yapmanın anlamı ne?” diye sorasım var size. Eğer etrafınızdaki insanlar sizi anlayamıyorsa orada olmanızın bir anlamı yok. Kendiniz olmaktan vazgeçmenizin hiç bir anlamı yok. Kaybolmayın ya öyle bir zevkiniz varsa saklamayın yaşayın. Ayrıca size sapık diyen erkeklerede cevabınız şu olsun: “Sen haftada en az 1 kez porno izlerken sapık olmuyorsun ama…” . Buda benden size bir kıyak olsun :D

  • February 14, 2011 at 4:45 pm

   üniversitelilerin pek öyle bir sorunu yok ama sanırım liseli kızlar gizli gizli okuyup, izlemek zorunda kalıyorlar. okuyup okuyup kimseyle paylaşamamak üzücü olmalı halbuki karşılıklı “kyaaaa mookyul çok tatlı değil miii” diye bağrıldığı zaman zevki çıkıyor bu türün :)

 12. March 13, 2011 at 11:42 am

  İçten, nerelerdesin. Gözümüz yollarda kaldı, gel lütfen =D

  • March 13, 2011 at 12:44 pm

   üye olmuştum zaten bir ara uğradım antique bakery’ye yorum yazdım. ama pek forum insanı değilim ben sanırım hiç bir forumda aktif üye olamıyorum ^^’

 13. 20 Karşıyım
  March 23, 2012 at 4:22 pm

  Benim sinirimi bozdunuz sabah sabah :P ecchi animelerin arasına sokuşturulmuş Eshcinsellik teması sinirimi pek bozmasada ” Bayanları , Kadınları , kızları,karıları ” eğlendirmek için yapılması ve sadece erkekleri sorunlu gibi göstermesi çok sinirimi bozdu şuan yani ben zevk almak için oturup hentai izlemiyorum eğer öyleyse mal gibi bunları söyleyip feministiz biz diyip etraf göt gibi dolanmayın siz erkeklere yaparsanız onlarda yapar ayrıca bir bayanın asla tek bir cinsel et parçası gibi görülmesinede karşıyım sonuç olarak onların o organları olmasa sende yapamazdın fakat kadın hakları diye diye göz göre göre bayanların dünyayı hakimiyetleri altına almasına tabiki izin veremem bir bayana ilgi verebilirsin ama fazla değil yoksa havalara giriyorsunuz be kardeşim… Diyerek mesajımı sonlandırıyorum.

  (İçten-chan bayan olmana rağmen ecchi izlemen veya okuman beni ayrı şaşırttı zaten ve ayrıca şu sağ üstteki gif hangi animeden ve ecchi mi başlamayı düşünüyorum şu ecchilerdeki komedi ve romantizm teması ayrı birşey :D zaten. Konulu ve uzun bir ecchi bulamadım gitti bildiğin varsa bilgilendir sevinirim. )

 14. 21 Karşıyım
  March 23, 2012 at 4:26 pm

  bi gidin kardeşim yha amq size inat manga anime veya bir film çekecek olursam kızları cinsel istismara uğratıcam biraz kendinize gelin. Misal atıyorum karımın telefonunda böyle birşeyin videosu olsa o dakka içinda 100 tane …. videosu eklerim onu boşadıktan sonrada hepsini silerim çok aptalca.Niyetiniz ne sizin.

 15. 22 Anonymous
  March 24, 2012 at 4:39 am

  ”Karşıyım” denen terbiyesiz sen nefret suçu işliyorsun. Yazmayı bilmene şaşırdım. İçten i rahat bırak.

 16. 23 Yaoi Girl
  May 4, 2012 at 7:41 pm

  böyle mallarla konuşmaya bile deymez sen git boşa karını abi bize kaç yazar o zaman okumasaydın gerizekalı….
  bu arada istisna olarak kastettiğiniz şey junjou terorist teki shinobu olabilirmi içten-sama çünkü genelde shinobu kovalıyo miyagi kaçıyo ama shinobu daha ufak tefek miyagi daha bi uzun boylu sert hatlı filan tabi ama hiro san la konuşurken çoooooooook kawaiii oluyoooo xDD

  • May 4, 2012 at 7:52 pm

   evet junjou terörist buna örnek. başka hikayelerde de oluyor semeyi ayartmaya çalışan uke ama şimdi aklıma örnek gelmedi.

 17. 25 Yume
  June 28, 2012 at 9:12 pm

  Ah, Yaoi isminin geçtiği her yerde bir sorun çıkmak zorunda mı? Neden anlamakta güçlük çekiyorsunuz bilmiyorum ama, Yaoi size zorla izlettirilen bir şey değil, kendi fan kitlesi olan ve bu fan kitlesinin severek izlediği bir türdür. Sevmiyorsanınz izlememe gibi bir tercihiniz var, lütfen saygılı davranın ve hakaret içeren yorumlar göndermeyin.

  Ben de bir bayanım ve Yaoi benim için sadece bir anime türü değil, Mangakaları ve Seiyuuları ile birlikte mükemmel bir oluşumdur. İlk defa Yaoi izlediğimde, “İşte bu! Bütün bu zaman boyunca aradığım şey bu!” diye düşündüm, ama tüm Yaoi fanları gibi beni de üzen bir şey var ki o da animelerinin çok az oluşudur. Yaoi karakterlerinin genellikle “bishounen” dediğimiz tatlı ve yakışıklı erkekler olmalar, kadınların kalplerini çalıyor elbette. Eminim ki bir çok kadının hayallerini süslüyordur bu Yaoi karekterleri. Düşünsenize Usagi gibi bir karekterin yanınızda olduğunu? Yada Onodera Ritsu’nun eninde sonunda geri döndüğü lise aşkı Masamune Takano? Hey Class President karakteri Chiga’nın korumacı tavrı ve aynı zamanda çekingenliği, Gravitation karakteri Yuki Eiri’nin karizmatik ve sexy duruşu, Papa to Kiss in the Dark karakteri Kyousuke Munakata’nın eğlenceli ama aynı zamanda ultra karizmatik konuşması… Bir kadın olarak Yaoi semelerinin gerçek hayatta var olmamalarına açıkçası üzülüyorum aslında, tüm bu karakterleri bittersweet diye sınıflandırabiliriz. Sevimli ukelerimiz ise bana her zaman sıradan romantik anime karakterlerinden daha içten gelmiştir. Yaoi karakterleri genellikle stereotype olarak değerlendirebileceğimiz karakterler, fakat her mangaka kendi karakterine farklı bir derinlik kattığı için asla sıkılmıyorsunuz. Bir süre sonra is gerçek hayattaki erkekleri Seme – Uke diye sınıflandırmaya başlıyorsunuz. :D Yaoi animelerdeki sex sahnelerini izlemek istemiyorsanin Shounen-Ai izleyebilirsiniz, bazen öpüşme sahneleri bile koymuyorlar. Ve Yaoi’yi hentai olarak nitelendirenleri Japon anime-manga kültürünü bir daha incelemeye davet ediyorum. Yaoi konusu olan bir porno değildir, cinsellik ana hikayenin yanında fanservice olarak sunulur o kadar. İllaki hentai olarak nitelendirme taraftarıysanız, borderline hentai deriz olur biter.

  Kısaca bir Yaoi fanı olarak, benimle aynı zevki paylaşan tüm Yaoi izleyicilerine sonsuz bir sevgim var. Gerçekten birisiyle oturup güzel bir Yaoi sohbeti etmek gibisi yok, ama Türkiye’de henüz böyle bir şansa sahip olamadım, umarım en kısa zamanda bir Yaoi buluşması düzenlenir ve hepimiz mutlu oluruz :)

  • 26 Arzu
   July 27, 2012 at 5:26 pm

   Yazını çok beğendim. Gerçek dünyada bir Usagi, Takano bulabileceğimi düşünmüyorum :D Yaoi animelerde aşk,sevgi çok güzel anlatılıyor. Çevremde hiç anime seven yok, yada ben bilmiyorum. Yaoi izlemeye yeni başladım sayılır. Ve ilginç olan da ilk animem Sekaiichi Hatsukoi’dir. İzlemeye başlamadan önce konusunu öğrendiğimde hiç tereddüt etmedim, ön yargıyla yaklaşmadım. Geçende bir arkadaşıma söyledim, biraz utana sıkıla tabi, onların sevgilerinden bahsettim, çok güzel anlatıyolar falan Sekaiichi Hatsukoi’nin ilk OVA’sındaki olayı anlattım, çok duygusaldı, ağladım falan dedim. Acıyacak başka birilerini bulamadın mı dedi. Yapıştıracak ağzına ağzına. Ya, sanki onlar insan değil. Ben de kız olmama rağmen yaoileri çok seviyorum. Aileme de söylemeye çekiniyorum biraz, onların görüşü daha farklı çünkü. Baya farklı yani. Yaoi buluşması yapılsa gerçekten süper olur, ama organizasyon işi baya zor olurdu eminim :D Bu arada Sekaiichi Hatsukoi’nin 3. sezonunun gelip gelmeyeceği belli mi? Umarım devam eder. Dua edelim bence hep beraber :)) Eğer konuşmak isterseniz mail atabilirsiniz, çok da iyi olur; sophia_lolaa@hotmail.com (Umarım mail vermek yasak değildir ^^)

 18. 27 L-chan
  December 19, 2012 at 2:20 pm

  Ehehehe ilk Yaoi izlemeye karar verdiğimde bi desteklenmeye ihtiyacım vardı İçten-sama’nın yazdığı bu yazıyı okuyup gaza gelip izlemeye başladım. Uzun zaman önce Junjuo Romantica’nın ilk 3 bölümüne kadar dayanabilmiştim (o zaman nasıl bi malsam artık -.-) kendime daha fazla eziyet etmemeliyim deyip bırakmıştım. Nedense bilmem kendime Yaoi’yi sevdirmeye çalıştım. Yuri okuyodum ama animelerini izlemiyodum çünkü hoşuma gitmiyodu. Facebookta yabanci bi yuri sayfasından bi yuri manganın adını sordum sonra biri bana hemen mesaj attı sen şey misin diye (lez olduğumu zannetti -.-) ben tabi beynimden vurulmuşa dönmüştüm halbuki ne takıyosun. Hayır sadece merak ettim falan lafı geçiştirdim ve anladım ki Yuri okuyan kızlar saniyede Lez ! damgası yemeye mahkumdu. Bende Yaoi’ye yatay geçiş yaptım. Heterophobia Fansub’u bilmeyeniniz yoktur Heterophobia sayesinde bütün Yaoi mangaları güle oynaya okudum. Bütün siteyi tavaf ettim. İlk okuduğum manga No Colordu. Yaoi/Shounen-ai dünyasına o kadar yumuşak bi giriş yaptım ki anlatamam. Sonra manyak ötesi bi Fujoshi oldum -.- Yolda gördüğüm yakışıklı çocukları Seme-Uke diye gruplandırmaya başladım ehehehe ^^ Mangaları okuyup kyaaaa ~ diye bağırıp kalp krizi geçiriyodum ^^ Sonra baktım tek başıma keyfi çıkmıyo bunları birine anlatmam lazım diye düşündüm. Arkadaşlarım manga okuduğumu biliyolardı zaten ama Yaoi okuduğumdan hiç bi haberleri yoktu. Bende bi gün ben Yaoi diye bi tür okuyorum diye girdim olaya. O ne nasıl bi tür falan gibi sorular geldi ben “Erkeklerin Aşkı” dediğimde herkes tabiri caizse -poker face- oldu. Iyy nasıl yani falan derken -Yaoi sadece cinsellik değil erkeklerin gerçek aşkı – dediğimde beni kabullendiler. Sınıfta ben gayleri çok seviyorum diye dolanıyodum. Herkes çok sevdiğimi biliyodu ve kimse karşı çıkmadı bana. Hatta gerçekten çok tatlı diyen arkadaşım bile oldu. Ama bu şey Yuri olsaydı kesinlikle farklı bi gözle bakılırdım. Yaoi’yi gerçekten çok seviyorum yeri geldiğinde manga okurken ağladığım bile oldu yani -.- Uzun zaman sonra o bıraktığım anime aklıma geldi ve izledim. Junjuo Romantica 1 ve 2’yi yaklaşık 3 günde bitirdim. Sekai-ichi Hatsukoi de aynı şekilde oldu sanırım. Açıkçası Yaoi’yle tanıştığım için çok mutluyum ^^ Ön yargılarımı fark etmeden yenmişim. Kesinlikle ön yargılı davranmayın. Türkçe bütün mangaları okuduğum için kendimi İngilizce mangalara verdim ama tabi ki Türkçe manga okumak başka. O yüzden her hafta pazartesi Heterophobia Fansub’un güncelini 4 gözle bekliyorum. Aluminia Fansub kapandığı için Türkçe manga-anime olayları tek başına Heterophobia’yaya kaldı. Ama çok başarılı bi fansub gerçekten. Bu siteyi aktif görmek istiyorum :3 Umarım Türkçeye çevirilen Yaoi manga sayısı artar ^^ Ön yargılarınızı kırın !

 19. 28 Larva
  February 22, 2013 at 7:09 pm

  şimdi yazdıklarınıza baktım da ne kadar haklısınız nedense ilk deneyimimi anlatmak istedim :D ilki bir yuriydi anam burada hiç erkek yok hop hop kız kızı mı öpüyor yuh.. AAAAaaa ne romantik deyip zorlada olsa bitirmiştim animeyi sonra bilen bilir yes or no diye film var onu izleyip bu türe açılmıştım hiç tuhaf gelmemeye başladı bana bu tür olaylar önceleri sapkınlık diyordum vallahi izledigimi bilenler bana ters ters bakınca ama bu sadece anime değil mi sonuçta izliyorum diye öyle olmak zorunda değilim falan diyordum kendime.sonra bu nasıl olduysa J.romantica’yı buldum ve bayıldım ama yinede benim favorim sekaichi hotsukoi en iyisi bu izlediklerim arasında :Dne güzel hiç dalga geçilmeyen insanlar varmış benimle ölümüne dalga geçenler var umursamıyorumhatta en yakın arkadaşın arkadaşım ciddi ciddi lez’misin sen demişti sadece izliyorum halbuki nedendir bilinmez ama çok hoşuma gidiyo…kızlar cidden yuri’yi sevmiyorsa haklılardır bende pek sevmiyorum belki çok güzel bir tane bulur onu da severim zamanla :D ama burayı çok samimi buldum ben çevremde tekim yalnızım anime konusunda yazdıklarınızı okuyunca oh dedim tek degilim iyiki yazmışınız buraya korkmadan seviyorum sizi :D

 20. 29 nofnes
  March 1, 2013 at 4:35 pm

  öneri isim alabilirmiyim ? :(

 21. 30 extrakafein
  May 17, 2013 at 7:56 pm

  tamamen kel alaka bir şey diyeceğim ama… tutuştum! YA HETEROPHOBİA FUNSUB’IN SİTESİ AÇILMIYOR BAŞLARINA BİR ŞEY GELMİŞ OLMASIN!!!

 22. 31 gülyaren
  May 20, 2013 at 7:34 pm

  bende ulaşamıyorum heterophobia funsub sitesine bende merak oldu ne oldu dye yaaa

 23. 32 zeze
  May 22, 2013 at 9:26 pm

  Merhabalar ben heterophobia’dan zeze site’nin bolunduğu server de sorun var bundan dolayı site açılmıyor. Bizden kaynaklı bir sorun değil yani server deki sorunun düzelmesini bekliyoruz.

 24. 33 Anonymous
  May 29, 2013 at 8:46 pm

  zeze çok teşekkür ederim baya merak ettim her gün defalarca bakıyorum siteye bi ara geldi sevindim yine gitti merakla bekliyorum bi yere gitmeyin de aman bekleriz biz:)))

 25. 34 gülyaren
  May 29, 2013 at 8:47 pm

  heterophobia çabuk gelin lütfen bekliyorum özledim sizi..

 26. June 10, 2013 at 2:07 pm

  Ben açılımı mı Junjoi ile yapmıştım o günden bu güne de Yaoi fanıyım daha çok anime manga olsa diye dolanıyorum aşkları çok romantik bir dilde anlatılmış ki buna Sekaichi de dahil genellikle annem bilir iki erkek aşk mı yaşar diyor dedim neden çok romantik gençlere kötü örnek oluyor hayır öyle bir şey yok yuri de izlemişimdir bir kaç kere ama onlar gibi olmak aklıma gelmez yani izleyipde onlara benzemen gerekmiyor ne amaçla izlediğine bağlı bence

 27. December 2, 2013 at 3:42 am

  Merhaba içten-chan-sama :)

  Yazınızı arkadaşımla okuduk ve çok beğendik. İyi bi noktaya değinmişsiniz gerçekten, özellikle türkiye gibi bir ülkede yaoiyi öyle farklı yerlere çekiyorlar ki insan ister istemez önyargıyla yaklaşıyor bu türe. Biz de birkaç yaoi sever bir arkadaşız ve yakın bir zamana kadar anca işte küçük grubumuz olarak paylaşabiliyorduk bu eğlencemizi. bir süre sonra açılmaya karar verdik, sadece fansub grubu vs gibi şeyler değil de eğlenebileceğimiz bi ortam aradık ancak ne yazık ki bulamadık. :/

  Daha sonra da “neden kendimiz kurmuyoruz” diye düşündük. Her şeyi birilerinden beklemek yerine bir adım atmak daha iyidir diye düşündük. İşte bu amaçla yola çıktık ve sayfamızı kurduk. Kısıtlı çevremizle az sayıda da olsa arkadaşımıza ulaşabildik. Çok mutlu olduk tabi. Ancak koca ülkede sadece bu kadarcık yaoisever yoktur değil mi? Mümkün olduğunca daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Ne kadar kalabalık olursak o kadar eğlenceli olmaz mı bu muhabbetler? Hani yukarda bir yorumunuzda demişsiniz ya “okuyup okuyup kimseyle paylaşamamak üzücü olmalı halbuki karşılıklı “kyaaaa mookyul çok tatlı değil miii” diye bağrıldığı zaman zevki çıkıyor bu türün” diye… Ama ne yazıkki şu an tıkanmış durumdayız. Daha fazla kişiye nasıl ulaşabiliriz bilmiyoruz.
  Bu yüzden sizin yazınızı görünce belki yardım isteyebiliriz diye düşündük. Bize destek olur musunuz?

  Bakmak isterseniz sayfamız: https://www.facebook.com/pages/Yaoi-no-Paradaisu/1413225875575827

  • December 2, 2013 at 12:45 pm

   güzel görünüyor sayfa. burdan görüp katılan olur umarım.

   • December 2, 2013 at 2:53 pm

    teşekkür ederiz :)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,902 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: