23
Feb
10

Dostum melankolik demişsin ama bu kız tanrı!

Biz Haruhi’nin nesini sevdik ya? Şımarık, kaprisli, ahlaksız, sapık, despot, megaloman… ‘The Melancholy of Suzumiya Haruhi’ son dönemin en popüler anime serilerinden biri. Ben bu seriyi bir tanrı parodisi olarak kabul edip zevkle izledim. İçerdiği iyi espriler, hafif ecchi ögeler ve eğlenceli konusuyla bu kadar başarılı olması hiç şaşırtıcı değil. Fakat Haruhi karakterinin dayanılmaz cazibesinin kaynağı benim için hala bir muamma. Gerçekten biz bu sürekli parmağını gözümüze sokan, çok bilmiş kızı niye bu kadar sevdik?

Suzumiya Haruhi son derece eksantrik bir lise öğrencisi. Okulun ilk gününde kendini tanıtırken sıradan insanlarla ilgilenmediğini ve zaman yolcusu, uzaylı ya da esper olmadıkları sürece kendisine yaklaşmamalarını söyleyecek kadar çatlak ve kendini beğenmiş. Can sıkıntısına ve sıradanlığa hiç katlanamayan hiperaktif Haruhi kendi kurduğu ve kendi kendini başkan ilan ettiği okul kulübüne seçtiği insanları zorla üye yapıp, onları ortaya attığı acayip etkinliklere katılmaya zorluyor. Bir süre sonra görüyoruz ki kulüpte toplanan insanlar tam da Haruhi’nin istediği kişiler: biri gelecekte gelmiş, biri esper, biri de uzaylı bir android! Hepsi de Haruhi’yi yakından incelemek ve tanrısal güçlerin inandıkları bu kızın isteklerini yerine getirmek için orda bulunuyorlar, tabii Haruhi’nin bunlardan hiç haberi yok. Haruhi farkında olmasa da gerçekliği istediği şekilde değiştirebiliyor ve bütün saçma istekleri yerine geliyor. Heyecan isteyince heyecan buluyor fakat can sıkıntısı asla sona ermiyor. Sanırım animenin adındaki melankoli de burdan gelmekte.

Haruhi’nin kulüp faaliyetleri içinde en sevdiğim çektikleri film oldu. Bölümlerden birinde bu komik çekim ve kurgu hatalarıyla dolu film baştan sona gösteriliyor. Bence mükemmel bir anime parodisiydi. Bir kere tipik bir anime açılış şarkısıyla başlıyor. Bu şarkıyı tabiki de Haruhi seslendiriyor, mi-mi-mirakuru mikurun-run şeklinde (unutulacak gibi değil) Film ay savaşçısı tarzı güçlere sahip gelecekten gelen bir garson kız ve uzaylı cadının mücadelesini anlatıyor. Filmde en çok güldüğüm yer Yuki’nin cadı kostümü ve omzunda bir yavru kediyle göründüğü sahneydi. Bir yandan her zamanki monotonluğuyla repliklerini okuyor bir yandan da omzundan kayan kediyi seyirciye çaktırmadan düzeltmeye çalışıyordu. Yuki’nin okul festivalinde falcılık yapması da çok eğlenceli bir ayrıntıydı, 15 dakika 40 sn sonra dondurma alacaksın 16 dakika 23 sn sonra dondurmanı dökeceksin gibi dakik bir fal tarzı vardı. (Lucky Star’ın bir bölümünde de bunun mükemmel bir taklidi yapılıyordu)

Suzumiya Haruhi aslında Tanigava Nagaru tarafından yazılan bir light novel serisi. Diğer ülkelerde pek karşılığı yok ama light novel denilen olay Japonya’da çok yaygın bir tür. Bu çoğunlukla gençler tarafından okunan fantastik ya da bilim kurgu konulu kitapların mangaya ya da animeye uyarlanması sık görülen bir şey. Suzumiya Haruhi konusunda olayı biraz abartmışlar ve bu kitap serisi 4 farklı manga, 5 video oyunu, 2 ONA ve bu anlatmakta olduğum televizyon animesine uyarlanmış. Kısa zaman önce de anime serisinin devamı niteliğindeki ‘The Disappearence of Suzumiya Haruhi’ filmi vizyona girdi.

Suzumiya Haruhi gördüğü ilgiyi hak ediyor mu yoksa bir balon mu bilemiyorum. Ama henüz seriyi izlememiş olanların en azından Fransız kalmamak için bir an önce izlemesini tavsiye ederim çünkü bu Haruhi fırtınası hala daha dinecek gibi görünmüyor.

Advertisements

5 Responses to “Dostum melankolik demişsin ama bu kız tanrı!”


 1. 1 Penbe
  February 24, 2010 at 12:47 am

  İzlemeyi çok isterdim ama sanırım Türkçe altyazıları tam değil.

 2. 2 pininci
  February 25, 2010 at 11:24 am

  benim ilgimi çeken de bir bakıma tanrı parodisi olması olmuştu doğrusu.

 3. February 25, 2010 at 2:29 pm

  Süper Dostum ellerine sağlık çok teşekkür ediyorum.

 4. February 25, 2010 at 5:22 pm

  S.O.S-dan’ın anime fırtınası Kyon, Haruhi’ye normal birisiymiş gibi sevdiğini söyleyebildiğinde bitecek yada benim inandığım, sonun bu şekilde olması gerektiği. İlk sezondaki o kendi filmlerini çektikleri kısım ikinci sezonda “aslında böyle oldu o çekimlerde” şeklinde tekrar ele alınmış ve konuşan kedi ve nice garipliğin (olmadık efektlerin) açıklaması anlatılmış birkaç bölümde. The Disappearence of Suzumiya Haruhi’de 6 bölümlük “endless eight” şeklindeki kısım şaşırtıcı biçimde çıktığı hafta üçüncü sıraya oturdu (DVD satışı olarak) Şaşırtıcıydı çünkü 6 bölüm birbirinin aynısı. Replikler ve sahneler aynı ancak 6 farklı yönetmence ele alınmışlar ve ayrıntılar (bazıları çok güzel ayrıntılar) dışında tamamen eşler.

  Haruhi işte böyle delicesine sevilen bir seri.

  • February 25, 2010 at 5:53 pm

   oha dvd olayı gerçekten çok acayipmiş :S


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: