23
Jan
10

Şeytan diyor ki işi gücü bırak Tayland’da korsan ol

Son zamanlardaki favori animelerimden biri Black Lagoon. Olaylar çoğunlukla Tayland’da her milletten mafyanın ve katilin cirit attığı bir şehirde geçiyor. Bu öyle bir şehir ki kilise bile uyuşturu ticareti yapıyor. Lagoon Company isimli 3 kişilik suç çetesi korsanlık yapmakta ve zaman zaman Hotel Moscow isimli Rus mafyasının işlerini görmektedir. Baş karakter Rock genç bir Japon iş adamıdır ve Lagoon çetesi tarafından rehin alınır. Rehineliği sona erdiğinde Rock Japonya’daki sıkıcı, stresli iş yaşamını bırakıp Lagoon çetesine katılmaya karar verir. Hemen “stockholm sendromu” diye düşünmeyin! Adam çok mantıklı bir karar veriyor. Ben bile izlerken “bu bizimki de hayat mı be, mafya olup tozu dumana katmak varmış” diye düşündüm. Siz de hayatınızdan sıkıldığınız zamanlarda bu animeye sığınabilirsiniz.

Lagoon Company’nin lideri ve kaptanı Amerikalı Dutch, Yahudi asıllı Benny bilgisayar uzmanı olarak çalışıyor, çetenin tetikçisi ise bir kadın: Revy. Amerika’da büyümüş bir Çinli olan Revy serinin en sevilen karakteri. İki eliyle aynı anda silah kullanabilmesi ve aşırı şiddet eğilimiyle ün salmış. Şeytani gülümsemesiyle Revy’i iş başında izlemek büyük bir zevk. Zaten bütün seri şahane silahlı çatışma sahneleri içeriyor. Örneğin ilk sezonda Revy’nin bir grup tekneye tek başına yaptığı saldırı akıldan çıkacak gibi değil. Tekneden tekneye atlayıp zıplayarak ve iki eliyle ateş ederek terör estirmişti. Revy’yi seslendiren seiyuu’yu da çok beğendim sesi karaktere mükemmel uyuyor bence.

Seride işlenen başlıca konulardan biri tamamen zıt karakterler olan Rock ve Revy arasındaki çekim ve çatışma. Revy’nin Rock’ı vurma noktasına geldiği kavga sahnesini çok beğenmiştim. Ardından gelen romantik sigara yakma sahnesi de çok ilginçti, tıpkı bir öpüşme sahnesini andırıyordu. Sonrasında böyle başka duygusal sahneler de bekledim ama aradığımı bulamadım. Şimdilik umutlarım 3. sezona kaldı.

Black Lagoon’da Revy gibi pek çok silahlı kadın karakter var ve bunlar rahibe ya da hizmetçi gibi beklenmedik kılıklar içinde ortaya çıkıyorlar. Bunlar içinde Revy’den sonra en çok hayrana sahip olan sanırım Hotel Moscow’un lideri Balalaika. Eskiden Sovyet ordusunda yüzbaşı olan Balalaika Sovyetlerin dağılmasından sonra emrindeki askerlerle birlikte Rus mafyası olarak yoluna devam etmiş korkutucu bir kadın.

Bence Black Lagoon en çok karizmatik karakterleriyle seyirciyi etkisi altına alıyor. Tüm karakterler içinde Revy’den sonraki favorim Çinli mafya lideri Mr. Chang. Revy gibi çift el silah kullanabilen Mr. Chang son derece soğuk kanlı ve sağduyulu bir karakter. Çevik ve kung-fuvari hareketleriyle silahlı çatışmada Revy’den daha iyi ve Revy kendisine büyük saygı duyuyor. Bir de ikinci sezonda gördüğümüz eski yakuza üyesi samurai da kendine hayran bıraktı. Tabanca yerine Japon tarzı katana kullanmayı tercih eden bu adam kendisine doğru gelen mermileri kılıcıyla havada ikiye ayırabiliyordu. Tamam fizik kurallarına aykırı belki ama çok cool bir hareket :D

Bu serinin tek kötü yanı yalnızca 12şer bölümden oluşan 2 sezonu olması. Tadı damağınızda kalıyor. Bu sene içinde OVA olarak yayımlanması beklenen 3. sezonun da kaç bölüm olacağı belli değil. Açılış müziği de güzel olsa da kapanış videosu daha çok dikkate değer. Kapanışlarda iç karartıcı bir müzik eşliğinde arkadan Revy’nin ayaklarını ve karanlık içinde yürüyüşünü izliyoruz, ve her adımda yere atılan boş şarjör ve tabancalar görüyoruz. Serideki kara mizahı da es geçmmek lazım. En çok güldüğüm şeylerden biri yaşlı baş rahibenin gelip önce kilisede viski içtiler diye Revy ve rahibe kıyafetindeki arkadaşını azarlaması sonrasında kiliseye ateş edenler olduğunu görüp beklenmedik bir şekilde silahını çekip çatışmaya katılmasıydı. Özellikle Tarantino hayranlarının bu seriye bayılacağından çok eminim.

Advertisements

4 Responses to “Şeytan diyor ki işi gücü bırak Tayland’da korsan ol”


 1. January 24, 2010 at 8:57 pm

  Rosarita Cisneros adlı karakterin insan üstü kararlılığı ile çeteyi Scream’deki katil gibi kovaladığı bölüm benim favorim. Korsan tekneleri ile Revy’nin kavgası da kayda değerdi ama bunun kadar eğlenceli değildi, belki sadece bir gıdım eksikti. Rock’u ben hiç sevmedim ama başka bir tip karakter olsaydı onun yerine Black Lagoon’u sevmezdim. Rahibenin asıl kimliği serideki beni en çok şaşırtan kısımdı ^^

  Şu ana kadarki en güzel incelemelerinden birisi bu sanırım.

  • January 24, 2010 at 9:06 pm

   hahah evet ya scream değil de ben onu terminatör 2’ye yapılan bir gönderme olarak aldım çok gülmüştüm :D

 2. 3 DayDreamer
  January 31, 2010 at 12:50 pm

  İçerdiği tezatlarla kendine has bir havası olan oldukça güzel bir seriydi. İzlediğim dönemde oldukça etkilendiğimi hatırlıyorum. Animedeki karakter bolluğu ve tüm bu karakterlerin güzelce işlenmiş olması da çok hoş.
  Özellikle ikiz kardeşlerle ilgili olan bölümler kafama yer etmiş durumda. Hele Balalaika’nın çocuklardan birini ağır ağır sokak ortasında öldürüşü…

  • January 31, 2010 at 1:56 pm

   ya ikizler psikolojimi bozmuştu. rock’ın da psikolojisini bozmuşlardı O.O


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: