20
Sep
09

Vampire Knight

Vampire-Knight-copie-2Vampire Knight’ın konusunu açıklıyorum: Yuuki’nin kanını kim içsin. Evet konu bu. Şimdi ayrıntılara geçelim. Cross Akademisi denilen okulun yöneticisi Cross Kaien bir vampir avcısıdır. Vampirlerle insanlar arasında barışı sağlamak için okulun gece sınıfında vampirler gündüz sınıfında insanlar okutulmakta ve bunlar okul içindeki farklı yurt binalarında kalmaktadır. İnsanlarla vampirleri kaynaştırmak için kurulmuş bu sistemin aşırı kaynaşmaya yol açmak gibi bir sorunu var, çünkü vampirler çok muhteşem yaratıklar oldukları için gündüz öğrencileri vampir olduklarından haberdar olmadıkları gececilerin peşinden çığlık çığlığa koşmakta, kapılarının önünde kuyruk oluşturmaktadır. Vampirler de (safkan vampir olan liderleri Kuran Kamane’den korkmasalar) gündüz öğrencilerini tenhada kıstırmak konusunda çok isteklidir. Aslına bakarsanız tam da Kaien gerizekalısından beklenecek türde saçma ötesi bir sistem. Sen hem birlikte yaşasınlar diye insanlarla vampirleri aynı okula koy hem de birbirlerine karşı doğal bir çekim duyan bu iki tür arasındaki iletişimi kesmek için elinden geleni yap.

Vampire Knight - 03 - Large 28Kurtlarla kuzuların bir araya koyulduğu (ve kuzuların kurtlara aşık olduğu) bu okulda düzeni sağlamak da okul yöneticisinin üvey çocukları Yuuki ve Zero’ya düşüyor. Yuuki çocukluğunda uğradığı bir vampir saldırısından vampir öğrencilerin lideri Kuran Kaname tarafından kurtarılmış ve ona karşı müthiş bir hayranlık duyuyor. Kuran Kaname de Yuuki’ye aşık gibi görünüyor. Zero’ysa vampir avcısı olan ailesinin katledildiği saldırıda bir safkan vampir tarafından ısırıldığı için vampire dönüşmekte ve kana karşı dayanılmaz bir açlık duymakta. Sonunda Zero’nun Yuuki’nin kanını içmesi Kuran Kaname’nin asfalyalarını attırıyor ve Yuuki’yi vampirler tarafından paylaşılamayan kız konumuna getiriyor. Baştan söyleyeyim Kaname’ye de sempati duymakla beraber ben Zero’nun tarafındayım. Zaten Zero’ya o kadar çok kuduz muamelesi yaptılar ki, içlerim acıdı.

kaienEn beğendiğim karakter karizma düşmanı Cross Kaien. Sen ki koskoca bir vampir avcısı, koskoca bir akademi yöneticisi ve dizinin iki ana karakterinin koskoca üvey babasısın ama uzun yün hırka, şal ve gözlük kombinasyonuyla babaanne modunda dolaşmaktan geri kalmıyorsun. Tebrik ediyorum seni.

Aidou Hanabusa da dikkate değer bir karakter. Gündüz sınıfı kızlarının en beğendiği gece öğrencisi olan Aidou’ya kızlar ses benzerliğinden yararlanarak Aidou-senpai yerine İdol-senpai diyorlar. Aidou’da genç kızların idolü olmaktan çok memnun. Diğer vampirler çığlıklar atarak kendilerini selamlayan kızların arasından umursamadan geçerken Aidou adeta bir Backstreet Boys üyesi tavrıyla kızlara karşılık veriyor (yaa bizim zamanımızda backstreet boys vardı).

Görselliğin ve müziklerin çook çok iyi olduğunu belirtmeliyim. Yalnızca karakterlerin çizimleri değil okul binası ve şehrin sokakları filan da çok güzel. Her iki sezonun açılış ve kapanış müzikleriyse şahane.

Advertisements

12 Responses to “Vampire Knight”


 1. September 20, 2009 at 10:12 pm

  Senden hep böyle incelemeler bekliyoruz…

  • September 20, 2009 at 10:30 pm

   böyle derken? vampirli mi? =D

 2. September 21, 2009 at 10:35 am

  Korku temalı canım hep vampir nereye kadar :)

 3. September 22, 2009 at 8:09 pm

  benim de aylardır izlenme listemde bekliyor… hazır okumaya başlamışken izlemeye demi başlasam…

  • September 22, 2009 at 8:25 pm

   bence izle böyle karanlık viktoryan odalarda harika müzik eşliğinde romantik sahnelere doyum olmuyor ama mangasına da devam et çünkü hikaye yarım kalıyor :(

 4. 6 pini
  October 13, 2009 at 10:15 am

  ahahhah twilight göndermesi yakaladım :D konuyu açıklama da muhteşem x))) hala gülüyorum, birden çok şaşırdım

  • October 13, 2009 at 12:17 pm

   nerde yakaladın gönderme yapmadım ki? gerçi yazarken twilight’a da bir yorum getirsem mi diye aklımdan çok geçirdim.

 5. 8 kiyru hanabusa
  June 2, 2010 at 2:28 am

  nice site:)

 6. 9 SarhosKedi
  November 17, 2010 at 11:38 pm

  Geçen ilk bölümünü izleyim dedim ama hiç sarmadı. Başından her şey belli, herkes bir kıza hayran, kız sadece bir adama hayran falan filan. Daha gerçekçi konularda (Kaichō wa Maid-sama mesela. Bunu da kopi peys yaptım ehehe) bu kombinasyonu seviyorum ama japonların vampirler konusunda kötü olduklarını düşünüyorum. Gerçi twilighttan on yüz bin milyon baloncuk daha güzel ama beğenemedim bu animeyi. İlerleyen bölümlerde heyecan giriyorsa belki bir şans daha verebilirim.

 7. January 7, 2012 at 10:34 pm

  Kurtlarla kuzuların bir araya koyulduğu (ve kuzuların kurtlara aşık olduğu) ; burada bahsedilen Twilight göndermesi sanırım. kurt-kuzu olayı. Yazı güzel, bende Zero vurgunuyum; çocuğu asfalt yaptı resmen Hino; o adamı bulsam temiz bir döverdim, chanıma böyle yaptığı için. Parmaklarına sağlık (:

  • January 8, 2012 at 4:06 pm

   pini de aynı şeyi demişti ama yok twilight göndermesi filan. okumadım, izlemedim, haberim yoktu twilight’ta kurt-kuzu muhabbeti olduğundan.

 8. 12 Anonymous
  January 9, 2012 at 10:54 pm

  İzlememekle birşey kaybetmiş olmazsın; pek güzel değildi zaten, olmuş bazılarına öyle gelen bir benzetme, şahsen banada (:


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,900 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: