21
Aug
09

neon genesis evangelion

neon_genesis_evangelion_img35Tek bir kelimeyle anlatmak istersem Freudian derim. Belki animenin en öne çıkan yönü bu değil ama bir Freud hayranı ve psikoanalizi çok seven biri olarak benim en çok ilgimi çeken bu oldu. Bunalımlı, bulantılı, gerilimli ve -bence- muhteşem bir anime.

Hikaye pek de aydınlık olmayan bir gelecekte Tokyo-3 şehrinde geçiyor. Dünya iklim değişikliğine neden olan ve insanların hayatını zorlaştıran felaketler atlatmış, bu açıdan anime post-apocalyptic türüne giriyor. Dünyaya sürekli Angel denilen hem canlı hem mekanik özellikler gösteren dev robotumsular saldırıyor ve bunlarla insanlar tarafında ele geçirilip incelenmiş bir Angel’ın örnek alınmasıyla yapılmış Evangelion (kısaca eva) denilen savaş robotlarıyla savaşılıyor. Evangelionların pilotlarının 14 yaşındaki çocuklardan seçilmesi gerekiyor ve pilotla eva arasında zihinsel uyum sağlanmalı. Dolayısıyla pilot bulmaları kolay değil ve hikayenin büyük bölümünde tüm dünyanın yükü 3 çocuğun üzerine yıkılıyor.

AS-Neon-Genesis-EvangelionNeon Genesis Evangelion mangadan uyarlanmış bir anime değil yalnız animenin çıktığı dönemde popüleritesini arttırmak için animedeki karakter tasarımlarını yapmış olan Sadamoto Yoshiyuki tarafından çizilen bir manga da çıkarılmış. Fakat Evangelio’un asıl yaratıcısı ve bütün övgüleri alması gereken kişi yönetmen ve senarist Anno Hideaki.

Sadamoto Yoshiyuki Evangelion’la ilgili amaçlarının tüm diğer mecha animelerinin antitezini oluşturmak olduğunu söylemiş. (mecha: animelerde geçen insanlar tarafından pilotluk edilen dev robotlar) Öyleyse amaçlarına ulaşmışlar diyebiliriz. Ama Neon Genesis Evangelion’un ‘acayip’ olmasının asıl nedeni yönetmen Anno Hideaki’nin ciddi psikolojik sorunlar yaşadığı bir dönemin sonrasına denk gelmesi ve Anno’nun bunalımını anime üzerinden anlatması. Bundan kastım yalnızca animenin bunalımlı atmosferi değil; tüm karakterlerin psikolojik sorunları var ve bunlar üzerinde fazlasıyla duruluyor, yönetmen karakterler aracılığıyla kendi depresyonunu anlatıyor. Benim de kendimi pek iyi hissetmediğim bir dönemime denk geldiği için Evangelion psikolojimin içine daha beter sıçtı diyebilirim.neon_genesis_evangelion_img51

Neon Genesis Evangelion’un öne çıkan başka bir özelliği de İncil ve Tevrat’a göndermelerle dolu olması. Örneğin saldıran Angel’lara kutsal kitaplardaki meleklerin isimleri verilmiş. İlk Angel’a Adam (Adem), kaburga hikayesi gibi ondan yaratılan Evangelionlara da Eva (Havva)deniliyor. İkinci Angel olan Lillith (Ademin kendisi gibi topraktan yaratılan ilk eşi) çarmıha gerilmiş olarak görünüyor. Bana öyle geldi ki yine kutsal kitaplarda geçen “Tanrı insanı kendi suretinden yarattı” lafıyla da kafayı bozmuşlar, kim ne yaparsa kendi suretinden yapıyor, kendi karakterini yansıtıyor.

neon_genesis_evangelion_img53En sevdiğim karakter ‘İlk çocuk’ olarak geçen Rei oldu. Son derece sessiz, durgun ve soğuk görünen bu kız kesinlikle en gizemli karakter ve izleyende garip bir acıma duygusu uyandırıyor. İlerleyen bölümlerde bu kız ile ilgili “Neeeeeeeeeee! Nası yani?!” dedirten şeyler öğreniyoruz.

Ikari Gendo’yu sürekli aynı pozisyonda ellerini kavuşturarak oturup korkunç katılıkta emirler veren kalpsiz bir şahıs olarak görüyoruz. Adam resmen çevresindeki kadınları (Rei dahil) cazibesini (!) kullanarak çalıştırıyor. Bu çok baksak da bizim göremeyeceğimiz bir cazibe.neon_genesis_evangelion_img65

Anime’nin baş karakteri Ikari Shinji oidipus kompleksini andıran sorunlar yaşıyor. Babası Ikari Gendo’dan nefret ediyor fakat onun onayını kazanmak için Eva pilotluğu yapıyor.

Alman asıllı Eva pilotu Asuka ilk geldiğinde şımarıklığı, kibri ve gürültücülüğüyle animenin havasını bir anda değiştirmiş ve nefretimi kazanmıştı ama sonra görüldü ki aslında en sorunlu karakter oymuş. Küçük bir kızken annesinin delirip kendisini kızı olarak reddetmesine ve bir oyuncak bebeğe Asuka’nın bebekliği muamelesi yapmasına tanık oluyor. Annesi intihar ettiğinde cesedini ilk bulan da o. Bunun üzerine kimseye ihtiyacı olmadığını söylemeye başlıyor ve kibirli bir karakter geliştiriyor. Eva pilotluğu yapmasının nedeni de gücünü herkese kanıtlamak istemesi.

neon_genesis_evangelion_img78Akagi Ritsuko’da da elektra kompleksi gibi bir şeyler var. O da annesi gibi bir biliminsanı ve annesi gibi Ikari Gendo’ya aşık. Şu sözleri bana çok etkileyici gelmişti: “Annemi biliminsanı olarak takdir ettim, anne olarak anlamadım, kadın olaraksa nefret ettim”

Eva pilotlarının komutanı Katsuragi Misato’nun da baba sorunları var. Erkek arkadaşı Kaji’ye olan zaafının nedeni babasına benzetiyor olması, aynı nedenden ötürü de Kaji’den kaçmak istiyor.

Sanırım her psikolojik vakadan bir tane koyalım, herkes kendinden bir şey bulabilsin mantığıyla hareket etmişler. Anno da karakterleriyle ilgili “Evangelion’un hit haline gelmesi çok garip- bütün karakterler hasta!” demiş.

Neon Genesis Evangelion benim için uzun boşlukları, karakterlerin iç hesaplaşmalarının anlatılış şekli, Angel’ların sürekli evrim geçirip her seferinde daha zekice ve tahmin edilemez yöntemlerle saldırması, Angel saldırılarında çalan korkunç müziğiyle, her şeyiyle çok özel bir anime. Kalbimi çok fena fethetti.


7 Responses to “neon genesis evangelion”


 1. 1 uygar
  August 21, 2009 at 8:52 am

  bu tarz animelere oldum olasi bayilirim hep.
  Tanrı insanı kendi suretinden yarattı” cok kullanisli bir cumle yapimcilar icin :)
  bu arada blog-umu actim. herseye yeniden basladim. hackleyen arkadas herseyi simis sagolsun :)

 2. August 21, 2009 at 11:08 am

  Harika, tam benlik…

  • 3 içten
   August 21, 2009 at 6:59 pm

   fazla şiddet içerikli değil (senin standartlarına göre) ama beğeneceğini düşünüyorum.

 3. December 16, 2009 at 11:35 pm

  Selam, Blog’un ilgimi çekti. Gerçekten uğraşmışsın fikirlerinle.

  Evangelion filmleri çıkmaya başladığından beri merakla Mari Illustrious Makinami adlı karakterin ilk kez gösterileceği 2.0 you can (not) advance filmini bekliyorum (bildiğim kadarı ile henüz ingilizce alt yazılı orijinal yada fan-sub çıkmadı). Merakım (sorum) şu; Bu karakter acaba mangada var mıydı da ilk 26 bölümde hiç karşımıza çıkmadı? Yoksa tamamen bir ekstra plug-in midir? Seriyi izlemiş herkese sorduğum bir şey bu ^^ Henüz tatmin edici bir fikir alamadım.

  • December 17, 2009 at 12:42 am

   bu anime mangadan uyarlanma değil, manga animeyle birlikte başlıyor yani orjinal olan anime ama mangada 95 yılından beri hala devam ettiği için belki sonradan böyle bir karakter eklenmiştir. okumadığım için bilmiyorum açıkçası.

   ben filmleri serinin tekrarı olur diye izlemiyordum, izlememi önerir misin?

 4. December 17, 2009 at 12:01 pm

  İlk film tam anlamı ile bir şaheserdi. Ancak 1.0’ı değil 1.1’i izle :D ilk film iki kere yapıldı. Remake’in remake’i… (adı; you are (not) alone)
  Farklı ve daha sağlam bir son olacağı söyleniyor. Hikayede dramatik farklar var (+1 karakter haricinde) Kesinlikle öneririm. Light Novel’ları okumayı gerçekten çok istiyorum ancak baştan sona hepsini ingilizce e-book olarak bulamadım. Bulanlar ise “kendi başının çaresine bak” tipi insanlar ^^

 5. July 14, 2010 at 2:10 pm

  evangelion 1.1 ve 2.2 yi izledim…

  türkçe altyazıları çıkmış, ilk filmin zaten funsub’ı da var… ikincisi de mutlaka gelir biryerlerden…

  yorumlayamıyorum henüz… şu an 4 filmin de bitmesini bekliyorum.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: