07
Aug
09

Zombie-Loan

Zombie Loan sıradışı bir zombi hikayesi en azından burdaki zombiler çürümekte olan çirkin yaratıklar değil. Hikayeye göre ölümü yaklaşan insanların boynunda gri bir halka belirir ve öldüklerinde bu halka siyaha döner. Öldükleri halde etrafta dolaşmaya devam eden insanlar yani zombiler bu siyah halkalardan tanınabilirler fakat bu halkaları yalnızca onların canlarını almakla görevli ‘shinigami’ler (ölüm melekleri) görebilir. (burda da shinigami var, japonlar shinigamiyle kafayı bozmuş gibi görünüyor)

zombieloanBir de Zombie-Loan isimli borç ofisi ya da tefeci gibi -aslında ne idüğü belirsiz- bir şirket var. Bu ofis ölen insanlara zombie olarak yaşama şansı verip onları kendi emri altında çalıştırıyor. Zombie-Loan ile anlaşan merhumlar zombiye dönüştürülmeleri karşılığında bir borç altına giriyorlar ve bu borcu yasadışı zombileri avlayarak ödemeye çalışıyorlar. Yani ofisin amacı iyi zombileri kullanarak kötü zombileri avlamak, bunu da borç sistemiyle yapıyorlar, bence hikayenin bu kısmını iyi düşünmüşler. Zombie-Loan’a borçlananlar borçlarını ödediklerinde tekrar insan olma hakkı kazanıyorlar, eğer borç ödeme konusunda çok başarısız olurlarsa zombi olma hakları ellerinden alınıyor ve tamamen ölüyorlar. bir de üçüncü seçenek var, eğer belli bir süre içinde zombi avlama konusunda başarılı olurlar ama yine de borçlarını ödeyemezlerse, borçları erteleniyor ve bu şekilde sonsuza dek zombi olarak yaşamak mümkün.

yuuta ve siyah halkası

yuuta ve siyah halkası

Kita Michiru isimli kız bir şekilde shinigami gözlerine sahip, o çirkin gözlüklerini çıkardığında ölülerin boynundaki halkayı görebiliyor ve dolayısıyla zombileri tespit edebiliyor. Michiru’yla aynı okulda okuyan fakat bir kazada ölüp Zombie-Loan için çalışmaya başlayan Akatsuki Chika ve Tachibana Shito Michiru’nun bu yeteneğini keşfedince borç ödemelerinin kolaylaşacağını düşünerek Michiru’dan kendileriyle birlikte çalışmasını isterler daha doğrusu kızı buna zorlarlar ve böylece ekip kurulur.

Anime yalnız 11+2 bölümden oluşuyor ve dolayısıyla hikaye yarım kalıyor ama ben izlerken çok eğlendim. Özellikle birbirinden acayip karakterleri izlemek büyük zevk. Bu karakterlerin başında da kendisi de zombi olan ve Zombie-Loan’un sekreteri olan Yuuta geliyor. Hayvan kulaklı şapkaları, ilginç kıyafetleri, elleri ve şizofrenik hareketleriyle açık ara farkla animenin en şirin karakteri.

Chika

Chika

Yuuta’nın ardından saç ve göz şeklini çok beğendiğim Chika geliyor. Ekip arkadaşı Shito’ya oranla biraz daha insani hatta biraz şebek bir karakter. Kız kardeşinin ve babasının ziyaretine geldiği bölüm çok komikti ^_^ Kız kardeşini çok seven Chika bir an önce borcunu ödeyip ailesine dönmek istiyor. Ama anten saçlı Shito bu konuda pek istekli görünmüyor gibi. Sonraki bölümlerde Shito’nun -burası spoiler sayılabilir- Japon değil Çinli olduğu ve hamile bir zombi tarafından dünyaya getirildiği için doğuştan ölü olduğu ortaya çıkıyor. Çinli karakterlerin neden daha çekik gözlü çizildiğini anlayabilmiş değilim.

Diğer bir ilginç karakter de Yoimachi Koyomi. Normalde çok sevimli ve hareketli olan bu kız çift kişiliğe sahip. Yomi isimli ikinci kişiliği medyumluk yeteneğine sahip ve lezbiyen, üstelik Michiru’ya aşık. Bir bölümde Yomi’yi ortaya çıkarmak için Michiru’yu Koyomi’yle öpüşmeye zorluyorlardı. Zorluyorlardı dediğim gayet kafasından tutup bastırıyorlardı. Düşündüm de o ofiste Michiru’ya epey kötü davranıyorlar O.o

Sonuç olarak son derece ilginç ve eğlenceli bir animeydi keşke devamını çekseler :(


4 Responses to “Zombie-Loan”


 1. August 7, 2009 at 5:38 pm

  Gerçekten değişik bir animeymiş bir izleyeyim bakalım. İşşallah güzel bulurum :) Senin japon zombilerini benim amerikalı zombilerim döver :)

  • August 7, 2009 at 5:54 pm

   hoh hoh hiç sanmıyorum. gerçi seninkiler daha kalabalık :/

 2. August 7, 2009 at 10:00 pm

  Hehe azombi olunca seninkiler karateyi unutmuyorlar. Katana kullanabiliyorlarsa iş değişir fakat unutma mölüler ülkesinde benimkiler silah kullanmayı ve yüzmeyi öğrendiler hoh hoh :)

 3. 4 nuclearbat
  July 29, 2010 at 3:49 am

  zombi dediğin gözü dönmüş, grimsi, bi tarafları parçalanmış olur U.U duruyo uzun zamandır arşivde. ismine kanıp indirdim fakat ilk bölümü deneme amaçlı açtığımda pek beklediğim gibi bişey bulamadım. ve evet azıcık sıktı şu “shinigami”ler.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: