04
Jun
09

death note cinayetleri

insanlar beni korkutuyor. bu kadar çok kişinin kira’ya özeniyor olmasından cidden tırsıyorum.

deathnoteeylül 2007’de belçika’da üzerinde “watashi wa kira dess” (japonca ben kira’yım) yazılı bir not olan bir ceset bulundu. olay belçikalı yetkililerce mangamoord (almanca manga cinayeti) olarak anıldı ve bildiğim kadarıyla hala ne katilin ne de kurbanın kimlikleri tespit edilebildi.

bulunan ceset 3 parça – bir gövde ve iki üst bacaktan ibaretti. bulunduğunda atılmasının üstünden yalnızca bir iki gün geçmiş olduğu anlaşılıyordu ve ondan önce muhtemelen dondurucuda tutulmuştu. ceset 20-30 yaşlarında beyaz bir erkeğe aitti. özellikle brüksel’in en yüksek noktasına bırakılmıştı. yetkililere göre bu manga’da kira’nın yeni dünyanın tanrısı olacağını iddia etmesini simgeliyordu.

belçikalılar bir seri katille karşı karşıya olduklarından endişe ettiler fakat başka vakalara rastlanmadı. bunun aslında bir cinayet olmadığı, death note hayranı tıp öğrencilerine ait bir eşek şakası olabileceği de ihtimaller arasındaydı. çünkü ceset eğitim öğretim yılının başladığı ve tıp öğrencilerinin kadavralar üzerinde çalışma imkanı kazandığı döneme denk gelmişti.

kira’ya özenen tek bir belçikalı psikopat değil. 2005 yılında çin’in şenyang, pekin, şangay, lanzhou şehirlerinde gençlerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak amacıyla death note yasaklandı. çünkü okullarda öğrenciler mangadakine benzer kara kaplı ölüm defterleri tutuyor ve diğer öğrencilerden, öğretmenlerden ölmesini istediklerinin adını defterlerine yazıyorlardı.

batıda da benzer vakalar yaşandı. manga ve animeye yasak gelmese de bazı öğrencilerin başı ölüm defteri tutmaktan belaya girdi. amerika’da bir askeri okul öğrencisi içinde sınıf arkadaşlarının isimleri olan bir ölüm defteriyle yakalanınca gözaltına alındı. okul müdürü ismi yazılı öğrencilerin ailelerine haber verip isteyenin girip ölmesini istediği insanların adını yazdığı death note taklidi bir internet sitesinin linkini vererek durumu izah etti.

2008 yılında washington’da bir ortaokul öğrencisi ölüm defteri tuttuğu için okuldan uzaklaştırıldı. yine 2008 yılında amerika’da bir ortaokulda içinde 7 öğrencinin adları yazılı bir ölüm defteri bulundu. defterin sahibi bulunamadı ama okul yönetimi 7 öğrencinin ailelerine haber verip çocuklarının tehlikede olabileceğini söyledi. alabama’da da iki 6. sınıf öğrencisi ölüm defteri tutmaktan tutuklandı.

şurda da death note parodisi yapan bir site var. aslında kullanım talimatında deftere adı yazılan kişi ölür yerine şişmanlar diyor ama ziyaretçilerin çoğu bunu da ölüm defteri olarak kullanmış. yüzlerce sayfa boyunca insanlar nefret ettikleri kişilerin nasıl ölmesini istediklerini yazmış. arada michael jackson bir çocuk tarafından tecavüze uğrar ve ölür gibi komik şeyler de var. site sahipleri ilk sayfaya örnek olarak birinin adı ve altına da şişmanlama neden olarak çikolata diye yazmış. yine de örneğin altından itibaren ziyaretçiler ayrıntılı ölüm nedenleri yazmaya başlamışlar. üfff ne cani insanlarmışsınız dattebayo!


10 Responses to “death note cinayetleri”


 1. June 6, 2009 at 5:09 pm

  Bu cinayetlerin işlenmesinin temel nedeni Death Note mu, yoksa insanlar zaten içlerinde yatan duygularını, davranışlarını; kısacası kişiliklerini bir şeylerin arkasına saklanarak ortaya mı çıkartıyorlar? Bu davranışlar tamamen psikopatlıktan başka bir şey değil… İnsan ürpermeden edemiyorum…

  Derin düşünce dolu yazın için teşekkürler içtencim.

  • 2 icten-chan
   June 6, 2009 at 6:54 pm

   adalet işlemiyorsa insanlar kendi adaletlerini uygulamalı mı? death note zaten toplumlar içinde sürüp giden bu tartışmayı konu aldığı için insanların orda kendi düşüncelerini bulmaları çok doğal. üstelik death note her iki görüşü de temsil eden karakterlere sahip. benim için kendi adaletini dayatan faşisttir ve durdurulmalıdır.

 2. June 7, 2009 at 10:50 pm

  yaa ben kokuyom böyle şeylerden.ben büyüdüğüme doktor olucam ve bu yolda her yardıma ihtiyacı olana elimi uzatacam.herkes kendi hayat otobanında yanlış dönemeçlerden değil de şu yardıma muhtaç olana dönse…insanı severim yaradandan ötürü..

 3. June 9, 2009 at 2:09 pm

  qusel

 4. June 10, 2009 at 12:10 pm

  site çok güzel olmus elinize sağlık

 5. December 6, 2009 at 10:32 am

  nedir bu kira hayranlığı :D “L” olmayı tercih ederim :D

  • December 6, 2009 at 2:39 pm

   sanırım kira tam herkesden nefret eden ergenlere hitap eden bir karakter. ben de L’ciyim ;)

 6. 8 Ahmet Türkan
  December 14, 2009 at 12:10 am

  Kiracılardan biri olarak alınıyorum.

  • December 14, 2009 at 1:08 am

   hahahaha kusura bakma :D sen de sitende twilightçı tiki kızların kalbini kırıyorsun XD

 7. 10 WatashiWaK
  April 8, 2012 at 6:47 pm

  Açıkcası, Kira’yı desteklememek elde değil. Çünkü günümüzde gerek ülkemizde, gerek ise Dünya üzerinde asıl cezalandırılması gereken suçlular cezalandırılmıyor, bunun yerine piyonları hapishaneleri dolduruyor. Bence gerçekten bir yerlerden bir Death Note sahibi Kira çıkmalı ve artık bu Dünya üzerindeki suçluları cezalandırmalı. Ama asıl konu olan belçika’daki cinayete gelirsek, bu barbarlık. Benim düşüncem öldürülen kişinin bir suçlu olmadığı, ama yine de suçlu bile olsa bu kadar çok işkenceyi hak etmiş olamaz. Bence kalp krizinden öldürmek en iyisi. Umarım Shinigami diyarından birileri yakarışlarımızı duyar ve şu kokuşmuş Dünya’ya bir death note gönderir.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Arşiv (adeta bir zaman tüneli)

yazı kategorileri

Yeni yazılardan haberdar olmak için mail adresini gir.

Join 283 other followers

blog istatistikleri

 • 558,484 tıklama
Personal Blogs - BlogCatalog Blog Directory

şu sıralar okuduğum

RSS icten’s Recently Watched Anime from MyAnimeList.net

RSS icten’s Recently Read Manga from MyAnimeList.net

Advertisements

%d bloggers like this: